20 Ekim 2018

Yedigöllerde kamp yapmak

Son dönemlerde özellikle son bahar ve kış aylarında oldukça meşhur olan ve adının içerisinde gizli olan Büyükgöl, Seringöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Nazlıgöl, ve İncegöl ile harika bir doğa şölenine sahip olan Bolu Yedigöller milli parkı.

Yedigölleri terimsel olarak anlatacak olursak 900 metre rakımda, Bolu’nun kuzey tarafında bulunan ağaçlık tepelerin arasında yer alan havasıyla manzarasıyla sizi kendisine aşık eden muazam bir yer.

Bu yazımızda sizler için Yedigöllere nasıl gidilir? Yedigöllerde nasıl kamp yapılır? Yedigöllerde tuvalet var mı? Yedigöllerde telefon çekiyor mu? gibi oldukça önemli soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Yedigöllere nasıl Gidilir?

Ankara – İstanbul karayolunun 152. km.’sindeki Yeniçağ yol ayrımından dönmeniz gerekir.

İstanbul – Ankara otoyolunun, Bolu – Yeniçağ çıkışından ayrıldıktan sonra Bolu-Gerede yoluna girerek  19. km.’deki  Yedigöller tabelasını görünce dönmelisiniz.
Yollar çok virajlı olduğu için dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yedigöllerde kamp yapmak
Gelelim Yedigöllerde kamp yapma olanaklarına.
Bölgede bulunan göllerin etrafında sizler için ayrılmış kamp alanlarını göreceksiniz. Zaten Milli park içerisine girdiğinizde tabelalarda mini bir harita görüp nelere dikkat edip neleri değerlendirebileceğinizi rahatlıkla görebilirsiniz.

Ateş Yakabiliyor muyuz?
Milli park içerisinde zeminde ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Park içerisinde görevli olan kişilerden varil veya ateş yakabilecek ünite rica edip ateşinizi o şekilde rahatlıkla yakabilirsiniz. Hazırlıklı gitmek istiyorsanız Inox ateş kutusunu veya Nurgaz kartuşlarını sizler için kesinlikle tavsiye edebiliriz.Bölgede mevsimsel olarak son bahar veya kış aylarında gidecekseniz kuru odun bulmanız oldukça zor. Yüksek bir noktada olduğu için genellikle hava nemli ve yağmurlu oluyor. Bu yüzden yanınızda tedarikli gitmenizi tavsiye ederiz.
Ücret ne kadar?
Ücretlendirme konusunda siz çadırınızı kurduğunuz zaman park görevlileri gelip öğrenciyseniz 14 TL değilseniz 25 TL talep ediyorlar.
Yemek satılan yerler var mı?
Milli park yakınında bulunan bir market bulunmuyor.Parkın içerisinde en aşağıdaki bulunan Büyükgöl etrafında bir adet işletme mevcut işletme dışında yiyecek bulabileceğiniz bir alan mümkün değil. Bu yüzden hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz.

Tuvalet var mı?
Yedigöller milli parkı içerisinde bölge bölge tuvaletler bulunmakta.Ancak duş imkanı yok.


Telefon çekiyor mu?
Telefonlar çekiyor ama bazı bölgelerde çekmediğide oluyor bu yüzden kampınızı yapacağınız yeri buna göre seçebilirsiniz.

Otostop çekilir mi?
Yedigöller milli parkı otostopla ulaşım için zor bir rota sayılır. Çevre illerden araçlarıyla gelen çok sayıda aile mevcut ancak genellikle full araç gelindiği için şansınız azalıyor.

Hava koşulları
Yedigöller 900 rakamda olduğu için genellikle nemli ve geceleri oldukça serin oluyor. Bu sebeple hangi mevsimde giderseniz gidin kesinlikle yanınıza garanti olması için serin havalara uygun kıyafetler götürmenizi tavsiye ederiz.

Vahşi hayvan tehlikesi var mı? 
Doğada bulunurken unutmamamız gereken en altın kural aslında onların orada olması normal bizim onların yaşam alanına müdahale edercesine oraya girmemiz normal olan değildir. Yedigöller içerisinde Ayı tilki gibi vahşi hayvanlarla karşılaşmanız olası ihtimaller arasında ancak Milli park içerisinde belirli sınırlar mevcuttur bu sınırlar içerisinde karşılaşmanız pek mümkün değil. Güvenliğin belirlediği alanların dışına çıkarsanız bu duruma biraz daha yaklaşırsınız bu yüzden kesinlikle önerilen yerlerin dışında kamp yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yaşıyorken Yap Bolu Yedigöller kampı
Geçtiğimiz aylarda bizde Yedigöller milli parkına gidip gayet keyifli vakit geçirdiğimiz bir kamp gerçekleştirmiştik. Yedigöller kampı yazımıza ulaşmak için TIKLAYIN!

 

 

Bol keyifli kamplar dileriz Yaşıyorken Yapmayı ihmal etmeyin!

Etkinliklerimizi yakından takip etmek ister misin?