26 Haziran 2017

Martin Eden: ‘Boşluğa’ tırmanış.

Bir yükselişin ve yükseklikte boğuluşun romanı olan Martin Eden; Jack London’ ın hayatından da bazı izdüşümler taşıyan özyaşamsal bir roman. Elinize aldığınızda bir solukta bitireceğiniz bu romanı okuduktan sonra elbet bir gün tekrar okumak isteyeceksiniz.

Okumuş olanların bildiği, okumamış olanlarında okumak için sebep edineceği alıntıları ve bu kıymetli eserin yazarının fotoğraflarını da buraya bırakıyoruz. İyi okumalar dileriz. 🙂

 

jack_london_288cc0ff022877bd3df94bc9360b9c5d

”Yaşamın aşırısından ve sevginin aşırısından
Başıboş bırakılmış umut ve korkudan
Bizi koruyan
Her kimlerse o tanrılara kısa bir teşekkür sunuyoruz
Hiçbir yaşam sonsuz olmadığı
Ölüler asla dirilmediği ve
Kıvrılarak akan en yorgun ırmak bile bir yerde denizin güvenine kavuştuğu için…

f5238cbc33388fe3c93e4367e80d4f6e

”Aşkın arzusuna ulaşmasını engelleyen şey yine aşkın kendisiydi.”

camp07_3618_01

”Ayrılıklar insan ruhunda bıraktığı acıyla anılır. Bu acı, ruhların şekillenmesinden, hayat görüşünün değişmesine; hatta insanın kendisini yenilemesine neden olur. Aşk ayrılığı ise ölümden daha şiddetlidir. İnsanı sersemletip hayattan soğutması bir yana, tüm bunalımların ortasında bırakır. İnsan bu durumda yapayalnızdır; kimsesizdir, elleri üşümüş, ayakları donmuştur. Bedeni, aklı, beyni esrarkeşlere özgü alemlere dalmıştır.”

author-Jack-London-two

”Hiçbir süreç, insanı tek hat üzerinde yürütmez, inişli çıkışlı bir yol gibidir yaşam, işte Martin de böyle bir süreç yaşıyordu.”

613827_original

”Düşünceyi izleyemediği zaman, hatanın düşüncede olduğuna inanmak, dar görüşlülüğün eski dramıdır.”

london-jack-older

”Kuşkusuz, ‘evren’in yaratıcısı daha iyi bir yöntem tasarlayabilirdi; ama bu belirli ‘evren’in yaratıkları, bu belirli yönteme katlanmak zorundaydılar.”

600full-jack-london

”Yaşam hastaydı artık; daha doğrusu hasta ve dayanılmaz bir şey olmuştu. Ben evrende yaralı bir varlıktım. Yaşam acılı bir yorgunluk durumuna gelince, ölüm sonsuz uykunun sükununa götürmeye hazırdı.”

jack-london

”Bırakın kanım kaynayarak geçsin ömrüm!
İçip hayal şarabını yatayım sarhoş!
Görmesin şu çamurdan ruh evini gözüm
Tozun içinde devrilmiş bir mabet,bomboş!”