Bilgilendirme

Ulaşım

Seben Gölü’ne ulaşım oldukça kolaydır. Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve asfalttır. Şehir merkezinden Seben ilçesine yola çıkıldığında önce Gölcük tabiat  parkını geçiyorsunuz,  asfalt yoldan ayrılmadan 22 km ilerleyin ve Seben gölüne  varmış oluyorsunuz.   Bolu merkeze 39 km uzaklıkta.

Ya da Bolu kent merkezden Seben ilçesine gelen servislerle ilçe merkezine ulaşılır. Burada gezerek köy dolmuşlarıyla göle ulaşabilirsiniz.

Kamp Alanı Hakkında

Seben ilçe sınırlarında yer alan Seben Gölü; Karadeniz Bölgesinin en büyük göllerinden birisi olup 833 hektarlık bir alana sahip, 8 metre derinliktedir, Bolu il merkezine 32 kilometre uzaklıktadır. Abant Gölü’nden 7 kat büyük olan Seben Gölü, yapay bir göldür ve  Seben Ovasının sulanması amacı ile yapılmış. Yapımına 2006 yılında başlanmış 2010 yılında açılmış. Çevresi 23 km. Muhteşem bir yer.

Turizme kazandırılan Seben Gölü, çevresindeki yeşilliklerle, mağaralara ve kaya evlere yakınlığıyla çok cazip bir noktadır. Firigyalılardan kalma kaya evleri, Çeltikdere Köyü civarındaki kilise kalıntıları mevcut. Aynı zamanda etrafında yaylaları da bulunmaktadır. Burada piknik yapabilir, dostlarınızla keyifli vakitler geçirebilir ve bol bol dinlenebilirsiniz. Gölde balık tutabilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz. Resimlerle anlatılabilecek bir yer değil, anı yaşamalısınız.

ATV ve Off-Road Alanı

Alanda ATV, 4×4 veya motosikletinizle Off-Road yapabilirsiniz.

Bisiklet için uygun alan

Bisikletinizi getirip orman yollarında sürüş yapabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü yapabilir miyiz?

Seben gölünün etrafında  yürüyüş yapabilirsiniz. Çam ağaçlarıyla çevrili ormanda fotoğraf çekebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Alanda herhangi bir tesis veya işletme var mı?

Gölün etrafında tesis veya  işletmeler bulunmuyor.

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Göl etrafında veya ağaçlık alanlarda istediğiniz yere çadır kurabilirsiniz.

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz. Yakıt teminini ise ağaçlık alanlarda bolca budama yöntemiyle kesilmiş kuru odun bulacaksınızdır.

Tuvalet var mı?

Alan büyük olduğundan gölün her yerinde tuvalet yok.

Gıda ve alışveriş ihtiyacımızı karşılayacağımız bir işletme var mı?

Alanda bir market veya işletme bulunmuyor. Alışverişinizi önceden il merkezlerinde yapmanızda yarar var.

Su ihtiyacımızı nasıl karşılarız?

Alanda içme suyu çeşmesi var veya evlerden de rica edebilirsiniz.

Elektrik imkanı var mı?

Elektrik imkanı maalesef bulunmuyor. Gölün etrafında ki yerleşim yerlerine yakın kamp yaparsanız evlerden rica edebilirsiniz.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Keyifli kamplar.

Video