Bilgilendirme

Bol oksijen deposu olarak bilinen Şahindere Kanyonu’nun kendine has havasını soluyun.

27 kilometre uzunluğunda ve 600 metre yüksekliğinde bulunan Şahinderesi Kanyonu Kazdağları’nın batı yamancında ve Kazdağı Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Kendine özgü mikroklimaya sahip olan bu kanyon 1933 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Bu değişik iklimi sebebiyle yol boyunca farklı endemik bitki türleriyle de karşılaşmanız mümkün.

Alanda yiyecek alabileceğiniz yer bulmak zor olduğu için Altınoluk merkezden ya da kanyonun civarındaki yerlerden alana gitmeden önce alışverişinizi yapmanızı öneririz.

Şahinderesi Kanyonu’na nasıl gidebilirim?

Altınoluk içine girdiğinizde BİM’in karşısında Yapıkredi bankasının arasından sağa doğru girip düz devam edin. Herhangi bir yere sapmadan düz devam ettiğinizde ileride sola doğru Bent Otel, Şelale tabelasını göreceksiniz. Buraya girdiğinizde yaklaşık 2 km sonra sağda işletme girişini göreceksiniz. İçeride dere kenarında piknik yapmak için masalar bulunuyor. Buradan kanyon boyunca 500 mt ilerlerseniz dinlenip yüzebileceğiniz asıl güzel yere gelebilirsiniz.

Diğer bir ulaşım rotası ise Altınoluk çarşıya ulaştıktan sonra navigasyon yardımı Şahindere Kanyonu olarak rota çizip aracınız ile 10 dakikalık yol giderek ulaşabilirsiniz.

Kanyona girip 500 metre daha yürüdükten sonra ise şelaledesiniz.

Burada ne yapabiliriz?

Sıcaktan bunaldığınız yaz aylarında denizden gelen serin havayı ve bol iyot kokusunu değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda serin ama bir o kadar da pırıl pırıl olan Dereçatı’da bulunan gölcüklerde yüzebilirsiniz.

Alandan içeriye girdikten sonra suyun içinde ve dışında piknik yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

Kanyondan şelaleye ulaşmak için  suyun içerisinden yürümeniz gerekiyor bu sebepten mayonuzu ve havlunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz 🙂 Alanın epey geniş olması sebebiyle izin verilen yürüyüş parkurunun dışına çıkmamanızı ve yanınızda biriyle birlikte gezmenizi öneririz.

Yol boyunca göreceğiniz manzara seyir teraslarında bol bol güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Hangi alana çadır kurabiliriz?

Piknik alanında uzak, daha bakir yerleri tercih ederek milli park girişinde alacağınız yönlendirmeler desteğiyle de uygun bir alana çadırınızı kurabilirsiniz.

Ateş yakmak serbest mi?

Ateş yakmak için ise daha önceden kullanılmış olukları ya da ateş için ayırılan özel bölgeleri tercih ederek doğayı koruyabilirsin. Yakacağınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Bu bölgede güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz. Bu bölgeyi alan kılavuzu eşliğinde gezmenizi öneriyoruz.

 

Not: Arkamıza dönüp baktığımızda bulduğumuzdan daha temiz bırakalım çünkü bu güzel yerler doğanın bize sunduğu huzurlu yaşam alanlarıdır.

Video

Henüz hiç yorum yok

“Şahinderesi Kanyonu” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver