Bilgilendirme

Düzce’de kamp yapılacak yerler arasında bulunan ve o bölgenin en şahane manzarasına sahip Pürenli Yaylası kamp alanı siz doğa severleri misafir etmek için bekliyor. Ayrıca yaylaya çıkmadan önce mutlaka Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesini ziyaret etmenizi öneririz. Kamp alanında çadır kurmak için, sakin zamanlarda göl çevresini tercih edebilirsiniz. Gölün yoğun olduğu zamanlarda ise kendinize Köknar ağaçlarının altında enfes yerler bulabilirsiniz. Doğa yürüyüşü Trekking / Hiking yapabileceğiniz parkurlar mevcut. Pürenli Yaylası’na yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Balıklı Yaylası da bu rotalardan biri. Fotoğraf çekmek için şahane bir doğaya sahip olan bu bölgede, yayla evleri ve göl fotoğraflarınızın güzel süsleri olacaktır.

Pürenli Yaylasına nasıl gidilir?

Pürenli Yaylasına ulaşmak için izleyeceğiniz iki ana yol var. Biri kuzeyden Düzce yolu üzerinden, diğeri ise güneyden Mudurnu yolu sizi yaylaya ulaştıracaktır. İstanbul’dan gelenler için D-100 karayolunu takip etmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra Düzce’nin Gölyaka ilçesine varıyorsunuz. Yayla, Gölyaka’ya yaklaşık olarak 24 km mesafede bulunuyor. Sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip ediyorsunuz. Şelaleye gelmeden sağ tarafta keskin bir dönüş yapıyorsunuz. Bundan sonra yol hep toprak olacak dikkat edin. Bu yolu devam ettiğinizde ileride yol ikiye ayrılacak ve sağdan devam ederseniz Kardüz Yaylası’na, soldan devam ederseniz Pürenli Yaylası’na ulaşmış olacaksınız.

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri tercih etmenizi öneriyoruz. Alanda bolca kuru odun bulacaksınız.

Telefon çekiyor mu?

Yaylada telefon çekmiyor. Gitmeden önce yakınlarınıza haber vermenizde fayda var.

Tuvalet var mı?

Maalesef alanda tuvalet bulunmuyor. İhtiyacınızı doğada gidermelisiniz.

Alanda çeşme var mı?

Alanda çeşme bulunmuyor. Su ihtiyacınızı önceden halletmeniz de fayda var.

Hava Şartları ve Yol

Pürenli Yaylası 1400 rakıma sahip bir yayla olduğu için hangi mevsim giderseniz gidin gece soğuk olmaktadır. Kışlık kıyafetlerinizi yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ve her ihtimale karşı yanınızda yedek kıyafet bulundurmanız şart. Kış aylarında Pürenli Yaylası yolu kapanabiliyor. Hava durumunu önceden kontrol etmeniz ve daha sonra gitmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Alışveriş ve ihtiyaçlarımız içim bir işletme var mı?

Bakkal, market, kafe & restoran. Kafeterya, Pansiyon, otel gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler bulunmuyor. Alışveriş ve ihtiyaçlarınızı önceden almanızda fayda var.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Keyifli Kamplar.

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Pürenli Yaylası” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver