Bilgilendirme

Pokut Yaylası, Rize ilinin, Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir yayladır. Çamlıhemşin’den 1,5 – 2 saatte ulaşılabilmektedir. Ulaşım araba ve yaya olarak sağlanabilmektedir.

Pokut Yaylası’na nasıl gidilir?

Pokut Yaylasına Çamlıhemşinden Şenyuva’ya oradan da Pokut Yaylası tabelasından yukarı doğru gidiliyor. Aracıyla gelenler; Çamlıhemşin Çinçiva Kahve’nin hemen ilerisinde yer alan Pokut Yaylası tabelasını takip ederlerse 12 km. sonra yaylaya varabilir. Rize Pokut Yaylası 2050 metre yüksekliğindedir.

Nereye çadır kurabiliyoruz?

Yaylada istediğiniz yere çadır kurabilirsiniz ama tavsiyemiz yaylaya çıktıktan sonra sol tarafta bulunan sırta çadırınızı kurmanız. Sis varsa attığınız adıma dahi dikkat etmelisiniz.

Alışveriş yapılacak yer var mı?

Pokut yaylasında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir işletme bulunmuyor. Alışverişi yaylaya çıkmadan önce Çamlıhemşin ilçesinde yapmanızı öneririz.

Alanda su veya çeşme buluyor mu?

Yanınızda su taşımanıza gerek yok. Yaylada hemen hemen her yerde temiz kaynak su bulabilirsiniz.

Kamp için ücret ödeniyor mu?

Pokut Yaylası’nda kamp için herhangi bir ücret ödenmiyor. Tamamen ücretsiz.

Alanda ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız? 

Pokut Yaylası’nda ateş yakılması oranın halkı tarafından pek olumlu karşılanan bir durum değil ne yazıkki. Yakacağını ateşin kontrolsüz ve çevreye verdiği kirlilikten rahatsız olduklarını daha öncelerden dile getirmişler. Eğerki ateşinizi kontrollü bir şekilde yakacaksanız ve daha önce ateş yakılan zeminleri tercih ederseniz bir sorun çıkacağını sanmıyoruz. Yakıt teminini ise yayla sırtının sol tarafında çam ağaçlarının olduğu ormandan temin edebilirsiniz. Bolca kuru odun parçası işinizi görecektir.

Telefon çekiyor mu?

Telefon çekiyor, görüşme yapabiliyorsunuz fakat 3G yok.

Yaban Hayat

Karadeniz’in en tepelerinde Domuz, çakal, kurt ve ayı bulunuyor. Lütfen tedbirli ve dikkatli olunuz.

Duş ve tuvalet var mı?

Pokut Yaylası’nın aşağısında bulunan pansiyonlarda duş ve tuvalet mevcut. Sadece kullanmanız için rica etmeniz gerekiyor.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Keyifli Kamplar.

Video

Henüz hiç yorum yok

“Pokut Yaylası” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver