Bilgilendirme

Ulaşım
Musaözü Tabiat Parkı Eskişehir – Kütahya yolunda bulunmaktadır. İl merkezine 21 km mesafede bulunan bu tabiat parkı Eskişehir’de kamp yapabileceğiniz güzel yerlerden.

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Ağaçlık alanlarda dilediğiniz yerde çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz.

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz. Yakıt teminini ise ağaçlık alanlarda bolca budama yöntemiyle kesilmiş kuru odun bulacaksınızdır.

Alışveriş ve gıda ihtiyacımızı karşılayacağımız bir işletme bulunuyor mu?
Musaözü’nde küçük bir kır evi bulunuyor. Bu kır evinde çay, kahve, tost gibi yiyecek-içecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ama her ihtimale karşı alışverişinizi şehir merkezinde yapmanızda fayda var.
Alanda su ve tuvalet bulunuyor mu?
Tabiat parkında tuvalet ve su ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alan bulunuyor.
Elektrik bulunuyor mu?
Tabiat parkında elektrik imkanı sağlanıyor ama siz yinede görevli veya iletişim numarasından ulaşıp bu durumu öğrenmenize fayda var.
Balıkçılık
Olta takımınız varsa getirmenizi tavsiye ederiz çünkü Musaözü Göleti’nde balık tutabilirsiniz. Gölette sazan, yayın ve kerevit balık türleri bulunuyor.
Flora Bilgileri
Musaözü’nde bulunan ağaç türleri; Karaçam (Pinus nigra), Meşe (Quercus spp.) olup, alanda söğüt ve ardıç türleri de yer almaktadır. Lokal olarak Sarıçam (pinus sylvestris). Diğer çalı-otsu ve tali bitkiler ise, Böğürtlen, Alıç, Kızılcık, Kuşburnu, Üvez, Sığırkuyruğu ve Çayır otları bulunmaktadır.
Fauna Bilgileri
Musaözü’nde Yaban Hayatı; Doğan, karga, atmaca, kırlangıç vs. kuş türleri ile yaban domuzu, tilki, tavşan ve çakal gözlemler ile tespit edilen belli başlı türlerdir. Alan içerisinde yer alan sulama göletinde de sazan, yayın,kerevit balık türleri bulunmaktadır.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Biz genelde ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için bu uyarıyı geçiyoruz fakat bu şekilde bakir olan tabiat parklarında güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Keyifli kamplar.

Video

Henüz hiç yorum yok

“Musaözü Tabiat Parkı” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver