Bilgilendirme

Isparta’da kamp yapılan en iyi yer ünvanı Melikler Yaylasında. Doğa tutkunlarının mutlaka kamp yapıp deneyimlemesi gereken yerler arasındadır ve eğerki deneyimlemediyseniz kesinlikle listenin en başına Melikler Yaylasını yazmalısınız. Burası bir harika dostum!

Ulaşım

Kendi aracı olanlar Melikler Yaylası’na ulaşmak için Isparta merkezden Eğirdir’e ,oradan Aksu yolundan Yenişarbademli’ye kadar gelerek Melikler Yaylası’na ulaşabilirler. Yaya gelecek olanlar ise Isparta’dan 6-8 TL karşılığında Eğirdir’e, daha sonra Yenişarbademli minibüslerine binerek Vali Çeşmesi’nin önünde indikten sonraki yol ayrımından 2-3 km mesafe yürüdükten sonra Melikler Yaylası’na ulaşabilirler. Yenişarbademli garından ve Eğirdir Otogar’dan sefer saatlerini almanızı öneririz.

Önemli Duyuru!

Dedegöl Dağı’na tırmanacaksanız ve Melikler Yaylası’nda kamp yapacaksanız eğer kesinlikle jandarmayı arayarak haber vermenizi öneririz.

Su İmkanı

İçme suyunuzu ise Dedegöl Dağı’nın eteklerindeki pınarlardan sağlayabilirsiniz.

Melikler Yaylasında nerelerde kamp yapabiliriz?

Yaylada Dedegöl Dağını gören güzel bir yer seçmenizi tavsiye ederiz. Eğerki Dedegöl Dağı’na çıkmak istiyorsanız orada da kamp yapmanız mümkün.

Ateş yakabilir miyiz?

Daha önce ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz.

Telefon çekiyor mu?

Dedegöl Dağı eteklerinde ve Melikler Kayasındaki bölgenin alt kısımlarında telefon çekiyor.

Doğa Aktiviteleri 

Melikler Yaylası’nda ve Dedegöl Dağı’nda kamp yapabilirsiniz. Dedegöl Dağı zirvesine tırmanabilirsiniz. Melikler Yaylası’ndan Yaka Kanyonu’na dağ bisikleti ile sürüş yapabilirsiniz. Yaka Kanyonu’na Trekking /Hiking yapabilirsiniz.  Pınargözü Mesire Alanı’nı ziyaret edebilir, bisiklet ile sürüş yapabilirsiniz.  Türkiye’nin en uzun (12 km) mağarası olarak bilinen Pınargözü Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz. Yenişarbademli ilçesinin 11 km batısında yer alan Pınargözü Mağarası’da su sıcaklığı oldukça düşük. Gezmesi zordur ve suyun içinde uzun süre durmanızı önermiyoruz.

Dedegöl Dağı

Isparta ve Konya sınırını belirleyen Melikler Yaylası’ndan baktığınız zaman Dedegöl Dağı görünüş itibariyle adeta Himalaya Dağlarındaymışçasına bir his yaratıyor. Dedegöl Dağı’nın rakımı toplam 2990 metre.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Önemli Not

Gece, gökyüzündeki yıldızların dansını izlemeyi sakın unutmayın.

Keyifli kamplar.

 

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Melikler Yaylası – Dedegöl Dağı” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver