Bilgilendirme

İstanbula yakın rafting diyine akıllara ilk gelen yerlerden birisi Melenci Rafting.

Yüzme bilmiyorum rafting yapabilir miyim?
Rafting’in yüzmeyle bir ilgisi yok aslında ancak su sporlarına ilginiz varsa yüzme bilmeniz sizin için tabiki bir artı. Ancak rafting kuralları gereği yüzme bilsenizde bilmeseniz de sizlere can yeleği takılması zorunludur.Bu takılan can yeleklerininde 120 Kg kadar suyun üzerinde taşıma özelliği bulunuyor.Ayrıca rafting yapılacak nehirlerin derinliği çok fazla olmadığı ve hızla akan bir yapısı olduğu için sizi sağa sola bir noktaya atacaktır.

Rafting sezonu ne zaman oluyor?
Melen Nehri debisi ve su rejimi sabit değil sürekli değişkenlik göstermektedir. Mesela Mart- Nisan aylarında kar sularının erimesiyle su seviyesi çok yükseliyor. Bu zamanlarda da rafting daha keyifli bir hale geliyor.

Melen Çayına nasıl gidilir?

İlk önce İstanbul’dan Melen Çayı avrupa yakasından 230 – 250 km. arasında değişkenlik göstermekte trafiksiz 2 saat gibi bir sürede gidebiliyorsunuz.

İstanbul’dan Melen Çayına gitmek için 2 seçeceğimiz bulunuyor. 1.si D-100 üzerinden ikincisi TEm Otoyolu üzerinden.

D-100 üzerinden gelirken Ankara Tabelası yönünde hareket edeceksiniz. İzmit, Sakarya illerimizi geçip Düzce il sınırına geldiğinizde artık Düzce iline bağlı ilçelerin tabelalarını görmeye başlayacaksınız. Bu ilçelerden ilk göreceğiniz Gümüşova ilçesi, ikinci göreceğiniz de Melen çayına geçiş yapacağınız Cumayeri ilçesidir. Cumayeri ilçesine giriş yaparak oradan 7 km. daha gelerek Dokuzdeğirmen köyü rafting tesislerine ulaşabilirsiniz.

TEM Otoyolu üzerinden gelirken İstanbul Avrupa veya Asya yakasından Ankara istikametine TEM Otoyoluna giriyoruz. Daha sonra Kocaeli, Sakarya illerini geçip Hendek gişeler çıkışından çıkıyoruz. Hendek gişelere yaklaştığınızı farketmeniz açısından bir tüyo verecek olursak Parkshop Mağazalarını gördüğünüzde yavaşlamaya başlayabilirsiniz.

Gişelerden çıktıktan 1 km. sonra Ankara-Hendek tabelasını göreceksiniz ve D-100 kara yoluna çıkmış olacaksınız. Trafik ışıklarını geçtikten sonra 25 km. daha devam edip Cumayeri ilçesi tabelasından içeri girip 7 km. daha gelerek Dokuzdeğirmen köyü rafting tesislerine ulaşabilirsiniz.

Hendek gişeleri kaçırırsanız bir sonraki Gölyaka-Gümüşova gişelerinden çıkmayı unutmayın. Benim tavsiyem dikkatli olmanız yoksa 30 km. fazladan yol yapabilirsiniz.

Video

Henüz hiç yorum yok

“Melenci Rafting” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver