Bilgilendirme

Ulaşım

Ankara’ya yaklaşık 50 km. mesafede yer alan, Ankara-Kızılcahamam yolu üzerinde bulunan ve Kurtboğazı çayı üzerindeki barajdır.

Otobüs ile Kurtboğazı’na gitmek isteyenler, 527-1 ve 527-2 numaralı Ulus-Kızılcahamam EGO otobüslerini kullanabilirler.

Bilgilendirme

Kurtboğazı Çayı üzerinde yer alan Kurtboğazı Barajı, Ankara’nın içme suyunu karşılayan yerlerden bir tanesidir.

Kurtboğazı Barajında çevre düzenlenmesinin yapılmasının ardından seyir terasları, piknik alanları, aydınlatma sistemi ve tuvaletler

Etrafı çam ve meşe ağaçlarıyla kaplı olan Kurtboğazı, Ankaralı amatör tekne ve olta balıkçıları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca çevre düzenlemesi yapılması ardından seyir terasları, piknik alanları ve içerisinde aydınlatma da yapılmıştır.

 

Piknik yapmak için alan içerisinde bulunan kamelyaları ya da masaları da kullanabilirsiniz. Bahar ve yaz mevsiminde Ankaralıların çok tercih ettiği bu barajda kamelya ya da masalarda günü geçirmek için erken gitmenizi öneririz J

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Çadır Kampı için bölgede rahatlıkla yer bulabilirsiniz. Rüzgardan daha az etkilenmek isterseniz, tepenin biraz altında çadır atmanızı öneririz.

İpucu (!) Ana giriş yerinden değil de seyirlik için yapılmış bir cep var yol üzerinde, onun biraz ilerisindeki toprak yoldan girip, yarım ada benzeri burunda çok güzel kamp kurabilirsiniz 🙂

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminlerde ateş yakabilirsiniz. Yakıt teminini ise ağaçlık alanlarda bolca budama yöntemiyle kesilmiş kuru odun bulacaksınızdır.

Gıda ve alışveriş ihtiyacımızı karşılayacağımız bir işletme var mı?

Alışverişinizi gitmeden önce yapmanızda fayda var çünkü alanda market bulunmamakta.

Tuvalet bulunuyor mu?

Evet, alanda tuvaletler bulunmaktadır.

Elektrik imkânı var mı?

Hayır, elektrik imkânı sağlanmamaktadır.

Balıkçılık

Kurtboğaz barajı sazanları ve turna balığı ile ünlü 🙂 Burada balık tutabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü yapabilir miyiz?

Alan doğa yürüyüşüne uygun bir alan olduğu için trekking ve hiking yapabilirsiniz.

Gölde yüzebilir miyiz?

Hayır, gölde yüzmeye izin verilmemektedir.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

 

Not: Arkamıza dönüp baktığımızda bulduğumuzdan daha temiz bırakalım çünkü bu güzel yerler doğanın bize sunduğu huzurlu yaşam alanlarıdır.

Video