Bilgilendirme

Macera ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez 200’den fazla rota barındıran ve her yıl gelenekselleşmiş şenliklere kapılarını açan İzmir Kaynaklar tırmanış ve kamp alanını deneyimle.

Kaynaklar’a nasıl gidilir?

Önce bulunduğunuz şehirden İzmir, daha sonra Buca’ya ulaşmanız gerekiyor.Aracanız yoksa otobüs firmalarının servisleriyle gidilebilir.Buca’da Üçkuyular Meydanı’nda (Hasan Ağa Parkı olarak da geçer) indikten sonra hemen Hasan Ağa Parkı’nın oradan kalkan Kaynaklar dolmuşuna binip Kaynaklar’a varılır. Köyden kamp alanına ise 10–15 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunmaktadır.

Rotalara ulaşım
Kamp alanından rotalara gitmek için beş dakikalık bir patika yol yürüyüşümüz oluyor. Patika girişinde de su doldurabileceğiniz harika bir kaynak var.

Rotalar
Kaynaklar kaya tırmanış rotasında 4 ila 10 derece aralığında 200’den fazla rota bulunmakta.Herkesin tercihine göre slot, pozitif, negatif, çatlak yüzeyli kısa ve uzun rotalar bulunuyor.

Tırmanış bilgileri
Eylül ayından Mayıs ayına kadar rahatlıkla tırmanış yapılabilmektedir. Haziran ve Ağustos döneminde çok sıcak olduğu için sabah 06:00 ile 09:00 arasında ön yüz sektöründe, öğleden sonra akşama doğru ise mağara sektöründe yapabilirsiniz.

Şenlikler
Her yıl ilkbahar sonunda ‘Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenliği’ adında amatör ve profesyonel sporcuların katıldığı eğlence dolu bir festival yapılıyor. Bugün 200’den fazla tırmanış rotası var. Bölge şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor.

Market
Kamp kuracağınız alandan 15-20 dakikalık yürüme mesafesinde köyün içerisinde yiyecek içecek tarzı şeyler bulabiliyorsunuz.

Video

Henüz hiç yorum yok

“Kaynaklar Tırmanış & Kamp” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver