Galeri

Bilgilendirme

Doğu Karadeniz de Rize-Hopa kıyılarına paralel olarak uzanan 3932m yükseklikteki Kaçkar sıradağlarını deneyimle.Rize Kaçkar Sıradağlarına nasıl gidilir?

Kaçkar sıradağları Rize ile Hopa arasında bulunuyor.Aşağıda bulunan haritamızdan tam konumu üzerinden gidebilirsiniz.Tırmanış zamanı ne zaman?
Yaz ayları tırmanış ve gezi için oldukça uygun. Kış ayları bölge tamamiyle karla kaplanıyor hatta evleri bile geçen seviyelere geliyor. Bu nedenle kışın rota yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.- Yaz Tırmanışları için en uygun zaman Ağustos ve Eylül ayları,
– Kış Tırmanışları için en uygun zaman Şubat ve Mart ayları,

Rotalar neler?
Kaçkar Sıradağlarının Kuzey ve Güney olarak 2 farklı rotası bulunuyor.

Kuzey Rotası 
Tırmanış için hazırlıklar son olarak Ayder’ de yapılır. Otomobil ile istenirse Aşağı Kavran ve Yukarı Kavran’ a kadar gidilir. Aşağı Kavran’la Yukarı Kavran arası yürüme ile gidilirse 1,5 saat zaman alıp Yukarı Kavran’dan 2 saatlik bir yürüyüşle 2900 m. yükseklikteki Boğaçayırı (Öküzçayırı) mevkiine ulaşılır ve kamp kurulur. Kamp yerinden Kavran dağları doruklarına çeşitli tırmanışlar yapılabilir. En yüksek doruk olan Kaçkar(Kavran), (3932 m.)kamp yerinin güneyinde yükselir. Kuzeyden 7-9 saatlik tırmanışla doruğa varılır.

Güney Rotası
Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek), Olgunlar, Meretet rotası takip edilerek tırmanılır. Erzurum’dan Yusufeli Olgunlar’a ulaşım yörenin araçları ile yapılmaktadır. Ayrıca istenildiğinde Yusufeli’nden her an araç kiralamak mümkündür. Son hazırlıklar Yusufeli’nde yapılır. Beslenme konusunda , kalan eksikler Yaylalar (Hevek) köyünden temin edilebilir. Bu bölgede barınmak için pansiyonlarda mevcuttur. Olgunlar mahallesine kadar araba gitmektedir. Bu bölgede çadır kurmak için kamp yerleri de bulunur. Ayrıca malzeme taşımak için hayvan kiralama imkanı mevcuttur.

Yaylalar köyünden ana kamp yeri olan Dilberdüzü mevkiine 5 saatlik yürüyüşle çok rahat gidilir. Ana kampın çevresinde günü birlik gezi ve tırmanışlar yapılacak doruklar mevcut olup kamp yerinden Kaçkar Dağı doruğuna değişik rotalardan tırmanılmaktadır. 9-10 saatlik bir tırmanışla doruğa tırmanılıp kamp yerine varılır. Ağustos ve Eylül aylarında krampon, kazmaya ihtiyaç yoktur. Kaçkar doruğu kamp yeri olan Dilberüzü’nün (Büyük dağ düzü) kuzeyinde kalır. Doruk kamp yerinden görülmez. Doruğu görebilmek için kamp yerinin güneyinde ve güneybatısındaki tepelere 30 dakika tırmanmak gerekir. Kamp yerinin yüksekliği 3000 metredir. Her iki rotadan da geçiş mümkündür. Güney rotasından Altıparmak dağlarına gitme imkanı vardır.

Rota güvenliği? 
Bu tür rotalara asla yalnız çıkmayınız muhakkak kalabalık gruplar halinde ve yoğun sisli havalarda belinizde güvenlik halatlarınız bağlı şekilde hareket etmenizi öneriyoruz.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Video

Henüz hiç yorum yok

“Kaçkar Sıradağları” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver