Bilgilendirme

Ulaşım

İznik Gölü, Bursa’nın Orhangazi ve İznik adlı ilçelerinin paylaştığı bir göl. Orhangazi ve İznik arasında yaz sezonunda Akşemsettin adlı bir feribot seferi yapılmaktadır.

Araba ile ulaşım ise İstanbul’dan Pendik-Yalova feribotu ile gidildikten sonra tabelalar yardımı ile İznik gölüne ulaşabilirsiniz.

Ayrıca toplu taşıma ile Yalova’dan veya Bursa’dan minibüslerle ulaşım mümkün.

Kamp Alanı Hakkında

Tektonik hareketler sonucu oluşan İznik Gölü, Türkiye’nin 5. büyük gölüdür. Antik çağlarda ise Askania adı ile anılıyordu. Günümüzde kullanılan adı ile kıyısında konumlanan İznik ilçesinden alıyor.297 kilometrelik bir yüz ölçümüne sahip olan İznik gölünün suyu tatlı sudur. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği 85 metredir ve en derin yeri 64 metredir.

Göl çevresinde bol bol çay bahçesi ve restoran bulunuyor. İster piknik yapabilir, isterseniz, göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

2017 yılı Mart ayında da İznik Gölü’nde Kano Festivali’de yapmaya başlanmıştır.

İznik Göl’ü dışında İznik’te gezebileceğiniz diğer yerler ise;

* İznik Müzesi
*Ayasofya Camii
*Yeşil Camii
*İznik Kalesi
*Antik Tiyatro
*Lefke Kapısı
*İsmail Bey Hamamı
*Aziz Tryphonos Kilisesi
*Eşrefoğlu Rumi Türbesi
* Koimesis Kilisesi
*Nikaia Antik Kenti

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Gölün herhangi bir bölgesine çadır kurabilir.  Ayrıca Gölün her noktası karavan camping için de müsait.

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz. Çevrede ağaç toplayabileceğiniz bir ortam ne yazık ki yok bu nedenle yanınızda yakacak odun götürürseniz hiç zorluk çekmezsiniz.

Tuvalet var mı?

Hayır, ama alandaki tesislerin tuvaletini kullanabilirsiniz.

Gıda ve alışveriş ihtiyacımızı karşılayacağımız bir işletme var mı?

Alışverişinizi önceden il merkezlerinde yapmanızda fayda var.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Not: Arkamıza dönüp baktığımızda bulduğumuzdan daha temiz bırakalım çünkü bu güzel yerler doğanın bize sunduğu huzurlu yaşam alanlarıdır.

Video