Bilgilendirme

Ulaşım

Ankara’ya yaklaşık olarak uzaklığı 110km’dir. Ankara’dan Bolu güzergahına doğru yola çıkıp,  Kızılcahamam’ı geçtikten sonra Çerkeş yoluna dönerek önce Belpınar ve Güvem Bucağı’nı geçiyoruz, ardından Yağcıhüseyin Köyü’nden geçerek Karagöl’e ulaşıyoruz. İstanbul veya Bolu’dan gelirken ise aynı şekilde Kızılcahamam’a girmeden Çerkeş Kızılcahamam yoluna saparak Işık Dağı Karagöl Jeositi kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Kamp Alanı Hakkında

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı 35 km uzaklıkta bulunuyor. Karagöl Jeositi ise Işık Dağı’nın 3-4 km güneyinde yer almaktadır.  Genellikle trekking rotası olarak bilinen Işık Dağı’nın rakımı 2034 m olarak bilinmektedir. 1600 m’de heyelan sonucu oluşan Karagöl’ün çevresi çam ormanlarıyla kaplı ve burada bulunan gölün derinliği yaklaşıl 2 m’dir. Gölde bol miktarda sülük olduğu söylense de suyun kirlenmesi nedeniyle sülükleri göremeyebilirsiniz. Yağcıhüseyin veya Salın Köyü’nde marketler bulunuyor ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Işık Dağı Karagöl’e giderken Kızılcahamam’dan veya Kazan’dan alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Işık Dağı, Ankara’nın ikinci büyük tepesi olarak biliniyor. Karagöl çevresinde bulunan ormanlarda birçok tavşan ve kuş türü bulunmaktadır.

ATV ve Off-Road Alanı

Alanda ATV, 4×4 veya motosikletinizle Off-Road yapabilirsiniz.

Bisiklet için uygun alan

Bisikletinizi getirip orman yollarında sürüş yapabilirsiniz.

Hamak Kampı

Ağaçlara hamak kurarak hamak kampı yapabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü yapabilir miyiz?

Karagöl’den Işık Dağı’na yürüyüş yapabilirsiniz. Çam ağaçlarıyla çevrili kara ormanda fotoğraf çekebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz. Karagöl’de veya Işık Dağı’nda kamp veya doğa sporları yapabilirsiniz.

Alanda herhangi bir tesis veya işletme var mı?

Karagöl’ün etrafında herhangi bir işletme veya tesis bulunmuyor.

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Göl etrafında veya ağaçlık alanlarda istediğiniz yere çadır kurabilirsiniz.

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz. Yakıt teminini ise ağaçlık alanlarda bolca budama yöntemiyle kesilmiş kuru odun bulacaksınızdır.

Tuvalet var mı?

İnsanların ormanın içine yaptığı eski bir tuvalet var.

Gıda ve alışveriş ihtiyacımızı karşılayacağımız bir işletme var mı?

Alanda bir market veya işletme bulunmuyor. Alışverişinizi önceden il merkezlerinde yapmanızda yarar var.

Su ihtiyacımızı nasıl karşılarız?

Alanda içme suyu çeşmesi var fakat çok az akıyor bilginiz olsun.

Elektrik imkani var mı?

Elektrik imkanı maalesef bulunmuyor.

Telefon çekiyor mu?

Telefonlar en az oranda çekiyor.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Keyifli kamplar.

Video

Henüz hiç yorum yok

“Işık Dağı – Karagöl Jeositi” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver