Bilgilendirme

Ulaşım

1970’li yıllarda burada dalış yapan Kaptan Cousteau’nun “Kızıldeniz’in kuzey versiyonu” tanımını yaptığı Saros körfezinde yer alan İbrice Limanı, Keşan Belediyesine bağlı Mecidiye Köyünde yer alıyor.

·       İstanbul yönünden Gelibolu‘ya doğru gelirken sırasıyla Silivri, Tekirdağ, Malkara ve Keşan’ı geçtikten sonra Mecidiye-Erikli tabelasından sağa devam ediyorsunuz.

·       Çanakkale yönünden gelirken ise Keşan’a varmadan küçük bir kavşaktaki bu tabelayı hemen göreceksiniz.

Otobüsle, Keşan Otogarına kadar bile gelseniz Erikli, Mecidiye ve İbrice’ye minibüsler mevcut. Yani ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.

Bilgilendirme

İbrice Limanı, biri balıkçı teknelerin park alanı ve dalış teknelerinin hareket noktası, diğeri ise dalgıçların deniz ile buluştuğu iki küçük koydan oluşuyor. Tarihi liman, dalgalara kapalı bir haliç çevresinde kurulmuş.

Edindiğim bilgilere göre zamanında, İzmir’den Gökçeada’ya gelen gemiler, yüklerini bu limana boşaltırlar, develerle Uzunköprü’ye taşınan ticaret malları buradan da trenle İstanbul’ a gönderilirmiş. Zamanında bu limanda gümrük binası, hamam, ticaret mağazası gibi üniteler bulunurmuş. Şimdi, yalnızca kalıntıları görülen binalar, bölgenin ikinci derece sit alanı olması nedeniyle maalesef yıkılmış durumda. Limanda artık sadece bir adet kafe, birçok dalış merkezinin ofisi ve çadırlar bulunuyor. Yani İbrice artık adeta bir dalgıç koyu desek yanlış olmaz.

Derinliğin 45 metreyi bulduğu bu koyda derin dalış olanağı bulunuyor. Savaştan kalma batık gemiler için yuva görevi yaptığından, bölgenin en iyi balık çıkan yeri de burasıdır. Bu sebeple, daha denize adımınızı atar atmaz yanınızdan geçen irili ufaklı birçok balık ve birbirinden farklı deniz canlılarını görebiliyorsunuz. Durum böyle olunca da neredeyse tüm dalış okulları, teorik eğitimlerinden sonra 1 yıldız pratik dalış eğitimlerini vermek için Saros’a geziler düzenliyor.

İbrice’de birçok konaklama seçeneği mevcut. Limanda dilediğiniz yerde çadırınızı kurabilirsiniz. İbrice limanına uzanan yol boyunca ve geçtiğiniz Mecidiye köyü içinde birçok pansiyon, kamping alanı, motel göreceksiniz.

Yarım saat veya 15 dakikalık iki keşif dalışı seçeneği mevcut. Ofiste verilen teorik eğitim sonrası, üzerinizde 20 kilo yük, yanınızda da size bu dalışta eşlik edecek hocalar ile birlikte dalışa hazırsınız.

Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Erikli Plajı: Masmavi ve tertemiz denizi, kumsalı görünce büyüleneceksiniz.
Uzunkum Plajı:  Berrak suyuyla sizi bekleyen bir güzellik.
Gökçetepe Tabiat Parkı: Muhteşem koyları, çok geniş alanlara yayılmış çam ağaçlarıyla dolu ormanı ile sessiz ve huzur dolu bir tatil alanıdır. Özellikle yazın birçok aktivite yapmak ve şehir hayatından ve gürültüsünden uzak kalmak için ideal noktalardan biri. Bölgede, plaj, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü, piknik, paintball, dalış sporu gibi aktiviteler yapmak mümkündür.
İtalyan (Kale) Koyu
Yumurta Tepesi’nde tüm Erikli manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz.
Akşam yakamoz eşliğinde yürüyüş yolunda yürümek

Nereye çadır kurabiliriz?

Dilediğiniz yerde çadır kurabilirsiniz.

Alışveriş yapılacak yer var mı?

Evet ama alışverişi ilçeden yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Alanda su veya çeşme buluyor mu?

Evet

Kamp için ücret ödeniyor mu?

Hayır

Alanda ateş yakabilir miyiz?

Evet. Daha önce ateş yakılan zeminleri tercih etmenizi öneririz.

Telefon çekiyor mu?

Evet.

Duş ve tuvalet var mı?

Evet.

Güvenliğimizi Nasıl Sağlarız?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkânınız yoksa alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan (jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

 

İYİ KAMPLAR, İYİ EĞLENCELER DİLİYORUZ.

Video