Bilgilendirme

Gürül gürül akan şelaleye kendini bırakıp doğanın sesini dinleyebileceğin nehir kenarında kampı deneyimle.

İstanbul’a uzaklığı 90 km olan Hacıllı Şelalesi çevresindeki doğal yapısıyla oldukça popüler olan nefes alabileceğiniz bir kamp alanıdır.

Alanda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal ve restoran bulunmamaktadır. Ama alana gitmeden önce alışverişimi yapmış olayım derseniz Şile merkezinde alışverişinizi yaparak yola devam edebilirsiniz.

Hacıllı Şelalesi’ne nasıl gidebilirim?

Kendi aracınızla ulaşım için Şile yolunu takip ederek Şile’ye ulaşıp ardından Ağva yoluna girip Tekeköy’e kadar gelmeniz gerekiyor. Tekeköy’e ulaştıktan sonra karşınıza çıkacak Hacıllı Köyü tabelalarını takip ederek köye ulaşabilirsiniz.

Alana herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. İlk olarak Üsküdar’dan 139 nolu İETT otobüsleriyle Şile’ye ulaşıp oradan taksiye binerek de yaklaşık 90 TL ücret ödeyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hangi alana çadır kurabiliriz?

Çadır kurmak için nehrin kenarındaki düzlük alanları tercih edebilirsiniz.

Burada ne yapabiliriz?

Hacıllı Şelalesi’ne yürüyüş yaparak şelaleye ulaştıktan biraz ilerisindeki Gürlek Mağarası’nı keşfedebilirsiniz. Buz gibi şelaleye atlayarak da dinlenmeyi tercih edebilirsiniz. Tırmanış meraklıları ise kaya tırmanışını burada bir kez daha deneyimleyebilir.

Ateş yakmak serbest mi?

Ateş yakmak için ise daha önceden kullanılmış olukları tercih ederek doğayı koruyabilirsin. Etrafta yakılabilecek odun bulmak mümkün.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Not: Arkamıza dönüp baktığımızda bulduğumuzdan daha temiz bırakalım çünkü bu güzel yerler doğanın bize sunduğu huzurlu yaşam alanlarıdır.

 

Henüz hiç yorum yok

“Hacıllı Köyü Şelalesi” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver