Bilgilendirme

Ulaşım

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gürleyik Köyü, Eskişehir’e 120 kilometre ve Ankara’ya 180 kilometre uzaklıktadır. Ankara’dan Gürleyik Şelalesi’ne gitmek için Ankara-Beypazarı-Nallıhan rotasını izleyerek Nallıhan Kuş Cenneti’ni geçtikten sonra sol taraftaki yol ayrımından Yunus Emre Türbesi yazan yola dönmelisiniz. Sola dönüş yaptıktan sonra yaklaşık 30 kilometre kadar tırmanışlı ve virajlı bir yolun ardından Gürleyik Köyü’ne varmış olacaksınız.

Kamp Alanı Hakkında

Köyün ve şelalenin ismi, Gürleyik Çayı’ndan gelmektedir. Köy merkezine yaklaşık 300-350 metre mesafede bulunan Gürleyik Şelalesi, Ankara ve Eskişehir hafta sonu aktivitesi yapmak isteyenler için uygun bir alan. Gürleyik Şelalesi’nde bulunan piknik alanı, köy halkı tarafından işletilmektedir. Aynı zamanda temizlik ve bakımı da köy halkı tarafından yapılmaktadır. Çadırınızı kendiniz getirerek burada kamp yapabilirsiniz. Sürekli akan su, temiz bir ortam sağlamakla beraber yüzme işini biraz daha keyifli hale getirmektedir. Derenin bazı bölümlerinde su derinliği 5 metreyi bulsa da, çoğu noktada sığ bir derinliğe sahiptir.

Elektrik imkanı var mı?

Elektrik imkanı sağlanmaktadır.

Su ihtiyacımızı nasıl karşılarız?

Alanda su hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Neler yapabiliriz?

Doğa ile iç içe bir gün geçirmek, kamp yapmak, mangal ve piknik yapmak dışında en çok tercih edilen aktivite bazı bölümleri taşlarla çevrilmiş ve doğal bir yüzme havuzu haline getirilmiş derenin serin sularında yüzebilirsiniz.

Trekking / Hiking

Alanda yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de doğa yürüyüşü yapmak. Trekking için burayı tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır ve bölgede güzel doğa yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Konaklama ve Temel Gıda İhtiyaçlarımız

Etrafta yemek ihtiyacımızı ve konaklama ihtiyacımız için herhangi bir tesis bulunmuyor. Çadır kampı yapmayacaksanız ve hazırlıksız bir şekilde gidecek olursanız konaklamak için tercih edebileceğiniz en yakın yer Mihalıççık ilçe merkezidir, yemek ihtiyacınızı ise bölgenin girişinin hemen yanında bulunan köy lokantasında karşılayabilirsiniz.

Gürleyik Subaşı Şelalesi

Gürleyik Şelalesi’nin yaklaşık 3 km tepesinde bulunan Subaşı Şelalesi’ne de kesinlikle uğramanızı tavsiye ederiz. Subaşı Şelalesi, doğal bir havuz konumundadır. Derinliği 1 – 8 metre arasında değişkenlik gösteren bu havuz, doğal kaynak suyuyla dolmakta ve sürekli akış nedeniyle temizlenmektedir. İç Anadolu’da yüzmek için tercih edilebilecek en iyi tatlı su kaynaklarından biri olan bu bölgede piknik yapmak da mümkündür.

Kamp yapmak ücretli mi?

Hiçbir şekilde ücret ödenmiyor.

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Suyun yükselme ihtimaline karşı şelalenin kıyı kısmına kurmamak şartıyla yukarı ağaçlık bölgelerde çadırınızı kurabilirsiniz.

Suya girilebilir miyiz?

Evet, en tepedeki havuzcukta girmekte yarar görüyorum.

Mangal yakabilir miyiz?

Hayır, mangal yakılmasına izin verilmemekte küçük bir tüp yada termosunuzu yanınıza alıp gidebilirsiniz.

Telefon çekiyor mu?

Evet telefon çekiyor ama internet çekmiyor.

Elektrik var mı?

Elektirik yok fakat girişte hemen karşıda bulunan marketten rica ederek telefon vb. elektronik cihazlarınızın şarjlarını doldurabilirsiniz.

Market veya bir işletme var mı?

Yakınlarda bir tane market var. Köfte, sucuk, ekmek gibi ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Dilerseniz tüp kiralayabilirsiniz.

Tuvalet ve duş alanı var mı?

Evet tuvalet ve duş mevcut fakat tuvaletlerin hijyen konusunda eksiklikleri var, tedbirli gitmenizde fayda var.

Otopark var mı?

Yol üzerinde araçları park edilir halde görseniz de cezai işlem uygulanmaktadır. Bu nedenle köy merkezinde ücretli otopark alanına park etmeniz sizler için daha iyi olacaktır.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Keyifli kamplar.

 

 

 

 

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Gürleyik Subaşı Şelalesi” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver