Bilgilendirme

ULAŞIM

Gölcük yaylası Kütahya Merkezine yaklaşık 130 km, Simav ilçesine ise yaklaşık 15 km mesafede bulunuyor. Yaylaya gitmek için Tavşanlı – Simav yolu kullanılıyor.  Bu yolun virajları zengin olduğundan yolculuk esnasında dikkatle olmanızı öneriyoruz. Yol üzerinde Gölcük Dağı rakım tabelasını gördüğünüz noktada (zirvede) yaylanın girişinide görebilirsiniz.

HAKKINDA

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Söğüt Köyü sınırları içerisinde bulunan Gölcük yaylası muhteşem doğası ve tertemiz havası ile size huzur verdiğini hissedeceğiniz bir nokta. Rakımın 1450 olduğu Gölcük yaylasına giriş için cüzi bir miktar para ödemesi yapılıyor.

Gölcük Dağı; Simav, Emet ve Hisarcık İlçelerinin piknik yeri durumundadır. Dağa adını veren Gölcük Krateri, oval biçimde olup etrafı çam ağaçları ile kaplıdır. Son yıllarda Simav Belediyesi’nin girişimleri ile Gölcük Krater alanı sosyal tesislere de kavuşmuştur. Simav-Emet karayolunun hemen üstünde olan Gölcük, yöre için tam bir dinlenme alanı haline gelmiştir. Gölcük Yaylası’nda Basketbol, voleybol, ve kır kahvesi bulunmaktadır. Göl bazı yaban kuşlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Şu anda Simav Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Ayrıca krater gölü çevresinde bulunan yürüyüş yolu üzerinde ufak bir doğa yürüyüşü yapma imkanınız var. Göl balıkçılığı konusunda bilginiz varsa balık tutabilirsiniz.

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Ağaçlık alanlarda yada gölün kenarına dilediğiniz yerde çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz.

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt temini nasıl yaparız?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz. Yakıt teminini ise ağaçlık alanlarda bolca budama yöntemiyle kesilmiş kuru odun bulacaksınızdır.

Tuvalet var mı?

Alanda tuvalet bulunuyor.

Gıda ve alışveriş ihtiyacımızı karşılayacağımız bir işletme var mı?

Bölgede temel ihtiyaçları karşılayacak bir markette bulunuyor.

Su ihtiyacımızı nasıl karşılarız?

Yaylada su ihtiyacınızı karşılayak çeşme ve mescid bulunuyor.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Keyifli kamplar.

Video