Bilgilendirme

Gideros Koyuna nasıl gidilir?
Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı Gideros Koyu Karadeniz’in yüksek dalgaları arasında sakin bir liman olarak kalmış.  Buraya yaz mevsiminde uğramanızı tavsiye ederiz. Gideros Koyu Cide ilçesine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Kıyısının bir kısmı balıkçı restoranları, diğer kıyısında da birkaç ev bulunuyor.

Kamp alanında nereye çadır kurabiliriz?

Gideros Koyu’nun toplamda iki girişi var ve herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Gideros Koyu’nda dilediğiniz gibi kamp yapabilirsiniz. Gündoğdu Pansiyon’un hemen yan tarafından bulunan plajda da ücretsiz kamp yapabilirsiniz. Ayrıca alanda birçok konaklama için ev ve otel gibi birçok tesis bulunuyor.

Alan Hakkında

Gideros Koyu’nun Karadeniz’e açılan kısmı 135 metre genişliğinde, koyun toplam çapı ise 515 metre genişliğinde. Cenevizliler’in de yaşam sürdüğü Gideros, ismini Ceneviz sözcüğü olan Kytoros’tan almaktadır.

Gideros Koyu Çevresinde Bulunan Ağaçlar

Gideros Koyu’nun çevresi; meşe, çam, kestane, kayın ve şimşir ağaçlarıyla dolu.

Yaban Hayatı

Koya belli aralıklarla domuz ve yabani hayvanların indiği söyleniyor.

Şelale

Gideros Koyu’nda bir de yerel halkın Değirmenağzı Şelalesi ismini verdikleri bir şelale bulunmaktadır. Değirmenağzı Şelalesi’nden koya buz gibi su akmaktadır. Yaz sıcağında giderseniz keyfini çıkartabilirsiniz.

Elektrik, su, market, tuvalet, duş ve internet gibi imkanlar mevcut mu?

Gündoğdu Pansiyon’dan eğerki rica ederseniz elektrik, su, internet, gibi hizmetleri ücretsiz bir şekilde kullanmanız mümkün. Eğer yemek ihtiyacınız olursa; Gündoğdu Pansiyon enfes açık büfe sabah kahvaltısı ve akşam yemeği imkanı sunuyor. Market ihtiyacınız içinde Cide’ye gitmeniz gerekiyor. Alanda duş imkanı yok ve tuvalet için de caminin hemen yanında bulunan tuvaleti ufak bir ücret karşılığında kullanmanız mümkün.

Ateş yakabilir miyiz? Yakıt imkanı var mı? 

Gideros Koyu’nda ateş yakabilirsiniz fakat daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri tercih etmelisiniz. Yakıt imkanı ise alanda her yerde kuru ağaçlar ve odunlar bulunuyor. Lütfen ölü ağaçları veya budama yöntemiyle kesilmiş odun parçalarını kullanalım.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Keyifli kamplar.

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Gideros Koyu” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver