Bilgilendirme

Ulaşım

Gala Gölü Milli Parkı; Enez ilçesine 8 km, İpsala ilçesine 23 km, Keşan ilçesine 50 km, Edirne İl Merkezine 155 km, İstanbul’a ise 240 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kamp Alanı Hakkında

Alanda Doğa Yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrica fotograf makinaniz varsa yaninizda getirmenizi oneririm. Burada yaban hayatı gözlemciliği ve kuş gözlemciliği yapabilirsiniz.  Manzarasini seyretmeye doyamayacaginiz bir alan.

Telefon çekiyor mu?
Hayır çekmiyor. Bir tek kanyonun ilk giriş kısmında telefon çekiyor.
İhtiyaçlarımızı karşılayacak bir işletme var mı?
Etrafta herhangi bir konaklama veya tesis bulunmuyor. Aynı zamanda bir işletme de yok. Dolayısıyla alışverişinizi il merkezinden yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Mangal yakabilir miyiz?

Zemine zarar vermeyecek şekilde varil üzerinde ve ya ayaklı mangallarda yapma şartıyla mangal yakabilirsiniz.

Elektrik imkanı var mı?

Hayır, elektrik imkanı sağlanmamaktadır.

Su ihtiyacımızı nasıl karşılarız?

Alanda bulunan kafeteryadan su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Trekking / Hiking

Alanda yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de doğa yürüyüşü yapmak. Trekking için burayı tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır ve bölgede güzel doğa yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Çadırımızı nereye kurabiliriz?

Kamp için ayrılmış olan alanlarda çadırınızı kurabilirsiniz.

Tuvalet ve duş alanı var mı?

Hayır, alanda tuvalet bulunmuyor.

Otopark var mı?

Hayır.

Flora Bilgisi

Milli Parkta, 311 bitki türü tespit edilmiş olup bu türlerden 5 tanesi endemiktir. (Dianthus ingoldbyi, Taraxacum aznavourii, Centaurea polyclada, Dianthus lydus ve Campanula lyrata subsp. lyrata.)

Gala Gölü Milli Parkı’nda tıbbi ve ekonomik kullanımı olan 59takson tespit edilmiştir. Ayrıca bu bitkilerden 22’sinin tıbbi ve 13’ünün süs bitkisi olarak kullanımı bulunmaktadır. Acer campestre, Pistacia terebinthus, Hedera helix, Xeranthemum annuum, Cornus mas, Quercus cerris, Quercus coccifera, Ficus carica, Rosa canina ve Typha angustifolia türlerinin günümüzde ekonomik açıdan aktif kullanımı bulunmaktadır.

Fauna Bilgisi

Milli Park alanı içerisinde, 165 kuş türü görülmekte olup, bu türlerin 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlardır. Balık türü olarak da 16 tür balık tespit edilmiş olup yılan balığı, sudak, sazan ve turna gibi ekonomik değeri yüksek olan balıklar bulunur.

Gala Gölü Milli Parkı sınırları içerisinde kaydedilmiş olan kuş türleri arasında bazı nadir ve koruma öncelikli türler yer almaktadır. Dikkuyruk (Oxyura leucocephala), Akkuyruklu Kartal (Haliaeetus albicilla), Balık Kartalı (Pandion haliaetus), Tepeli Pelikan (Pelecanus crispus), Küçük Karabatak (Phalacrocorax pygmeus) gibi türler küresel ölçekte azalmalarından dolayı koruma altında bulunurken bazı türler ise bu alanda karşılaştıkları riskler nedeniyle, alan bazında risk altında bulunmaktadırlar. Bunlar arasında Kuğular (Cygnus spp.) ve Pelikan türleri (Pelecanus spp.) başta gelmektedir. Bu türlere yönelik olarak sergilenen tehditlerin başında çok miktarda balıkla beslenmeleri nedeniyle pelikanların öldürülmeleri ve süs hayvanı olarak nitelenmeleri ve talep görmeleri nedeniyle kuğuların yakalanarak alandan kaçırılması gelmektedir. Alanda bulunan diğer tehlike altındaki türler arasında Çeltikçi (Plegadis falcinellus), Mahmuzlu Kızkuşu (Vanellus spinosus), Erguvani Balıkçıl (Ardea purpurea), Kara Leylek (Ciconia nigra), Angıt (Tadorna ferruginea), Suna (Tadorna tadorna) ve Yalı Çapkını (Alcedo atthis) bulunmaktadır.

Milli Park alanı ve ekolojik sınırlar içerisinde 25 türle temsil edilen sürüngenlerden Benekli Kaplumbağa ve Çizgili Kaplumbağa su sistemi ve kıyı bölgelerinde parçalı ve çok büyük olmayan popülasyonlar halinde yaşamaktadırlar.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Gala Gölü Milli Parkı” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver