Bilgilendirme

Çilingöz Tabiat Parkı’na nasıl gidilir?

Çilingoz Tabiat Parkı, İstanbul’a 125 km, Çatalca ilçesine 55 kilometre mesafededir. Çatalca – Saray yolu üzerinde Binkılıç Beldesini geçtikten sonra sağ tarafa döndükten 15 km sonra sizi bir orman karşılayacak. Tem Otoyolu ile Çatalca gişelerinden önce Çatalca’ya, sonra oradan Binkılıç beldesine ve ardından  oradan Çilingoz’a kendi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım sağlayacaksanız eğer Yenibosna’dan Binkılıç Beldesi’ne otobüs bulunuyor daha sonra yakın bir yerde inip geri kalan yolu taksi ile gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul’daki tabiat parklarından biri olan Çilingoz, Çatalca’da ilçesinde bulunuyor. Şehir hayatının temposundan birkaç gün de olsa kurtulmak için iyi bir tercih.

Telefon çekiyor mu?

Alanda bazı yerlerde telefon çekmektedir.

Plaj

Çiligoz 85 metre genişliğinde, ince kumlu bir plaja sahip. Çilingoz Tabiat Parkı’nın hemen yanından Çilingoz Deresi bulunuyor. Burada oluşan gölet alanının etrafı sazlıklarla çevrili. Bölge genellikle yaz aylarında yüzmek amaçlı tercih ediliyor.

Ağaçlık Alan

2005 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edilmiştir. Bu bölgede zengin bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Alandaki ağaç türleri; gürgen, kızılağaç, Kayın ve meşe gibi ağaç türleri bulunuyor.

Yaban Hayatı

Çilingoz Tabiat Parkında atmaca, leylek, ağaçkakan, bıldırcın, karabatak ve saksağan gibi kuş türlerinin yanı sıra karaca, tilki, çakal, geyik, sansar, kurt ve sincap gibi türler de alanda koruma altında olan hayvanlardır.

Çilingoz’un kuzeyinde bulunan gölde ise balık tutabilirsiniz. Eğer olta takımınız var ise yanınızda getirmenizi öneririz. Gölde sazan, alabalık, tatlı su kefali ve yılan balığı gibi balıkları türleri bulunmaktadır.

Doğa Yürüyüşü

Çilingoz’da bulunan ormanda trekking/ hiking yapabilirsiniz. Son derece keyif alacağınız trekking / hiking için yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Alışveriş – Yiyecek ve içecek

Alanda market bulunmamaktadır. Tercihen alışverişinizi önceden yapmanızı öneririz. Eğer yanınızdaki yiyecek ve içecekleri tamamiyle tükettiyseniz bölgede bu ihtiyaçları karşılamak için birer lokanta ve büfe hizmet vermektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı Konaklama ve Kamp

Çatalca Çilingoz, kamp yapmaya uygun bir kamp alanıdır. Genellikle yaz döneminde hem denizin hem de ormanın keyfini çıkaracağınız gibi bu bölgede bulunan büfe ve lokantada kamp esnasında oluşabilecek ihtiyaçlarınızı da kolayca giderebilirsiniz.

Önemli Duyuru!

Tabiat Parkları Bakanlığı tarafından 2018 yılı için belirlenen kamp ve konaklama ücretleri aşağıdaki Fiyat Listesi’nde yer almaktadır. Aksi durumda gerekli birimlerle iletişim sağlayabilirsiniz.

Keyifli kamplar.

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Çilingoz Tabiat Parkı” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver