Bilgilendirme

Kars ve Ardahan illerine sınır olması ile her iki yörenin sahiplendiği, Doğu Anadolu’nun en büyük 2.ci gölü Çıldır Gölü. Özellikle kış aylarında gölün tamamen donmasıyla beraber, çok farklı tecrübeler edinmek mümkün.

Ardahan ve çıldır gölünde nerede kamp yapılır? nasıl gidilir? önemli bilgilerin yer aldığı yazımız.

 

Göl Hakkında Ufak Bilgiler

Göl 120 kilometrekare büyüklüğünde.

Nisan ayına kadar göl üzeri buzlarla kaplı oluyor.

En yüksek -40 derecelere ulaşmakta ve 2-3 mt buz kalınlığına ulaşabilmekte.

Atlı kızaklar ile göl üzerinde gezi yapabilirsiniz, ayrıca yaya olarak da gezebilirsiniz.

Deniz seviyesinden 2000 mt yükseklikte olması, doğa fotoğrafçılığı için eşsiz bir imkan sunuyor.

Çıldır Gölü Festivaline denk gelebilir, aşık şenlikleri ile güzel anılara sahip olabilirsiniz.

Kış aylarında yöre halkının buzları delerek eskimo usulü balıkçılık yaptığını ve onlarla beraber balık tutabileceğinizi de ayrıca eklemek isterim (buz üzerinde balık tutma keyfi ve o balığı yemek paha biçilemez)

Ulaşım Kolay mı ?

Kars’a 70 km,Ardahan’a 55 km mesafede, gölün etrafı 60 km lik bir asfalt yol ile çevrili, kars ve ardahan dan kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Navigasyon ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Doğu Ekspresi ile de kars’a gelip, oradan Çıldır Gölüne ulaşabilirsiniz.

Kamp Alanı Neresi ?

Yaz aylarında,göl çevresinde istediğiniz her hangi bir yere çadır kurabilirsiniz.

Kış aylarında ise gölün üzerinde çadır kurabilir ve bu farklı tecrübeye sahip olabilirsiniz,fakat gölün bir iki bölgesinde su bağlantı noktaları var, kış aylarında hava ne kadar soğuk olursa olsun su devamlı aktığı için donma yapmıyor,bu bölgelerin uzağını tercih etmenizde fayda var.

Ateş Yakmak Serbest mi ?

Evet kış aylarında ateş yakmak serbest, tabi ki kontrollü bir şekilde. Yaz aylarında yine serbest, ama kontrollü bir şekilde.

Göl Çevresinde Alışveriş ve Diğer İhtiyaçları Nasıl Giderebiliriz ?

Göl çevresinde bakkal,market vb işletme bulunmuyor. Muhakkak il merkezinden yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz.

Balık yiyebileceğiniz veya temin edebileceğiniz bir kaç işletme bulunuyor.(şansınıza gölden yakalanmış taze balık varsa,yoksa çiftlik balığı temin edebilirsiniz)

WC bulunmuyor,doğa da ihtiyaçlarınızı gidermelisiniz.

Göl kenarında sıcak kış çayı bulabileceğiniz bir çadır mümkün.

Ayrıca Çıldır gölü hakkında yorumları görmek için tıklayabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan(jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

İyi kamplar.

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Çıldır Gölü – Ardahan” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver