Bilgilendirme

Ulaşım

Haremtepe Köyü eski adıyla Çeçeva, Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı bir köydür. Bu Köy, Rize iline 24 km, Çayeli ilçesine 6 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için ilk önce Çayeli ilçesine gelmeniz gerekir. Çayeli ilçesinden ticari taksi veya özel araçla köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bilgilendirme

Son zamanlarda sosyal medyada çok meşhur olan bir çaylık burası, insanlar gelip fotoğraf çektiriyorlar tabi gören de merak ediyor neresi diye. Hemen açıklayalım.

Kenan Amca ile Fatma Teyze’nin güzel çay tarlası Rize’nin dizayn edilmiş en güzel çay tarlası. Kenan amcayı aslında Doğadan Çay’ın gizli bahçe çaylarının reklamlarından tanıyoruz.   O kadar tatlı insanlar ki, hemen çay demleyip sizinle hoş sohbete hazır haldeler. Çay bahçenizi gezebilir miyiz diyince de cevapları tabii ki oluyor.

Çaylıklar uçsuz bucaksız yeşiliyle göze güzel görünüyor. Ancak burayı diğer çaylıklara kıyasla daha özel kılan şey muhtemelen çay setlerinin normalden daha geniş ve oldukça nizami olması. Yanı başındaki ahşap köy evi de fotoğraf çekmeye değer kılıyor bence. Bu yemyeşil güzellik karşısında büyüleceksiniz.

Bahçeye indiğinizde hemen bir çay kokusu çalınacak burnunuza. Acaba üstümüz ıslanır mı diye düşüneceksiniz; ama yapraklar çok da nemli olmadığından set aralarına girip rahatlıkla fotoğraf çekilip, doyasıya seyredeceksiniz.

Çayeli’nde Gezilecek Diğer Yerler

Ağaran Şelalesi

Çayeli ilçe merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Ağaran Şelalesi yüksek, dik ve yalçın bir kayadan köpürerek akmaktadır. Köpük köpük akan bu şelale tabii bir güzellik oluşturmaktadır.

Kaptanpaşa Yeşiltepe Köyü Köprüsü

Çayeli ilçesine bağlı Yeşiltepe Köyünde yer almaktadır. Tek gözlü taş köprüdür. 18. Ya da 19. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde bu köprü kullanılmaktadır.

Kupsa Turizm Merkezi

İlçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Deniz manzaralı geniş, düz ve yeşil bir alandır. Bölgenin en önemli turizm merkezlerindendir.

Caferpaşa Camisi

Çayeli ilçe girişinde Caferpaşa Mahallesinde yer almaktadır. Denize hâkim bir tepe üzerinde yer almaktadır. 1467 yılında Rize Fatihi Cafer Paşa tarafından inşa edilmiştir. 1845 ve 1908 yıllarında onarımdan geçen cami günümüzde ibadete açıktır

Ormancık Camii

İlçe merkezinde Mahmutlu ve Geyik Mahalleleri arasında bir yerde bulunmaktadır. 1826 yılında inşa edilmiştir. Bölgenin geleneksel ahşap yığma duvarlı ve kırma çatılı bir yapıdır. Cami zemin ve giriş katından oluşmaktadır.

Caminin zemin katı medrese olarak kullanılmıştır. Caminin içinde bulunan minber, mihrap ve mahfil köşkü göz dolduran ahşap işçiliğine sahiptir. Günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Nereye çadır kurabiliriz?

Çay bahçesi sahiplerinden izin aldığınız sürece dilediğiniz yerde çadır kurabilirsiniz.

Alışveriş yapılacak yer var mı?

Köyde küçük bir bakkal var ama ihtiyaçlarınızı ilçe marketlerinden yapmanızı öneririm.

Alanda su veya çeşme buluyor mu?

Yanınızda su taşımanıza gerek yok. Köyde hemen hemen her yerde temiz kaynak su bulabilirsiniz.

Kamp için ücret ödeniyor mu?

Kamp için herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğinize çay bahçesi sahipleri karar verecektir. Ama ücret talep ettiğini hiç duymadım.

Alanda ateş yakabilir miyiz?

Ateşten kontrolsüz ve çevreye verdiği kirlilikten rahatsız olduklarını daha öncelerden dile getirmişler. Eğer ki ateşinizi kontrollü bir şekilde yakacaksanız ve daha önce ateş yakılan zeminleri tercih ederseniz bir sorun çıkacağını sanmıyoruz.

Telefon çekiyor mu?

Telefon çekiyor, görüşme yapabiliyorsunuz fakat 3G yok.

Yaban Hayatı

Karadeniz’in en tepelerinde Domuz, çakal, kurt ve ayı bulunuyor. Lütfen tedbirli ve dikkatli olunuz.

Duş ve tuvalet var mı?

Hayır.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan (jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

İYİ KAMPLAR, İYİ EĞLENCELER DİLERİZ.

 

 

Video