Galeri

Bilgilendirme

Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde, Meteşe Dağları’ nın içine sokulmuş; 16 kilometre uzunluğunda, 6 kilometre genişliğinde, en derin noktası 21 metre olan sığ bir tatlı su gölünü deneyimle.

ilk olarak tarif etmek gerekirse Ege Bölgesi’nin en büyük gölüdür , Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde, Meteşe Dağları’ nın içine sokulmuş; 16 kilometre uzunluğunda, 6 kilometre genişliğinde, en derin noktası 21 metre olan sığ bir tatlı su gölüdür. Kıyı uzunluğu ise 50 kilometredir. Diğer bir adı Çamiçi Gölü ‘dür. Denizden yüksekliği 2 metredir. gerçekten büyük bir göl olduğunu yazının devamında anlayacaksınız.

Gölün üzerinde 3 adet küçük ada ve bu adalarda eskiden kurulmuş manastırlar , kiliseler bulunmaktadır. Bunların en eskisi Yediler Manastırı ’dır. Tarihi bir yana farklı kuş çeşitlerini de içinde barındırmaktadır. Etrafı zeytin ağaçlarıyla çevrili göl, tüm doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini beklemekte.

Bafra Gölü’nde nasıl gidilir?

Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde, Meteşe Dağları’ nın içine sokulmuş; 16 kilometre uzunluğunda, 6 kilometre genişliğinde, en derin noktası 21 metre olan sığ bir tatlı su gölü

Bafa Gölü’nde neler yapılır?

*Milas yakınlarında bulunan, Ege bölgesinin bu en büyük golünde, kayalık kıyıları ve adacıkların çevresini kapsayan yaklaşık 5 kilometrelik bir kano parkuru mevcut. Bahar dönemi yanında Eylül-Ekim dönemi kano turları için ideal zamanlar.

*Karia ülkesinin görkemli kenti Herakleia’nın, sular altında kalmış antik liman kalıntıları üzerinde dolaşıyorsunuz.Mitolojideki ay tanrıçası Selene’nin aşık olduğu yer olarak anılan Bafa Gölü üzerinde, Bizans manastırları ve savunma yapıları bulunan Menet Ada, Karga Asarı Ada, İkizce Ada ve Kapıkırı Adaları bulunuyor. Binlerce yıllık antik Herakleia kentinin üzerine kurulmuş olan Kapıkırı Köyü’nden kalkan tekneyle Bafa Gölü’nde bir tekne turu yapılarak, göl üzerindeki 5 ada gezilebilir. Hem tarihi yaşayabilir hem de mitolojinin verdiği kurgu ile kendinizi bir ütopyada hissedebilirsiniz.

*Göl kenarındaki burun ve adacıklarda Bizans Dönemine ait kilise ve manastırlar var. Gölün kuzeyindeki İkizce Adalar’ın üzerindeki Meryem Ana Manastırı Bizans döneminden kalma. Patikaları yürüdükçe dört bir yanınızda anakayaya oyulmuş kaya mezarları görüyorsunuz. Göldeki en güzel plaja sahip İkizce Adası’nda mevsimin uygunluğuna göre yüzme molası verilebilir biraz serinleyebilirsiniz.

*Antik Çağ’da Latmos denilen Beşparmak Dağları’nın eteğine kurulmuş, Bafa Gölü kıyısındaki Kapıkırı Köyü çevresindeki kayalıkların üzeri tarih öncesi resimlerle dolu. Bölgede 180’e yakın mağara var. Bazılarının geçmişi 8 bin 500 yıl öncesine uzuyor.

*Bafa Gölü kıyısındaki Kapıkırı Köyü’nde bulunan pansiyonlar konuklarına organik sofralar sunuyor. Bafa Gölü zengin balık çeşitleriyle ünlü. Göl kıyısındaki lokantalarda levrek ve kefal gibi tatlısu balıklarından tadabilirsiniz. Deniz balıkları ise Bodrum’dan geliyor. Yörede bütün yemekler zeytinyağı ile yapılıyor. Fiyat olarak da çok uygun. sağlıklı ve lezzeti bir yemeği de sunan bir yer.

Yapacağınız bu kadar şeyin olması Bafa Gölü’nün gerçekten de büyük ve gidilmesi gerekilen bir yer olduğunu gösteriyor.

 

Video

Henüz hiç yorum yok

“Bafa Gölü” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver