Bilgilendirme

Kaçkar Dağları’nın zirvesindeki bol oksijenli Avusor Yaylası’nda kamp yapmayı deneyimle.

Taş evlerin bulunduğu Avusor Yaylası, Kemerli Kaçkar Tepesi’nin ve Altıparmak Dağları’nın alt kısmında yer alıyor.

Alana gitmeden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz en yakın market Ayder’de bulunuyor. Ama değerlendirmek isterseniz yaylada da birkaç ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir bakkal mevcut, aynı zamanda yayladaki restoranları da yemek için değerlendirebilirsiniz.

Burada neler yapabiliriz?

Buralara kadar gelmişken yapılması gerekenlerden biri Buzul Gölü’ne tırmanmak, diğeri ise gün batımını izlemek olmalı.

Buzul Gölü, Avusor Yaylası’ndan 1 saat sürmektedir. Yürüyerek gitmek isterseniz yerel halktan yolu öğrenebilir ya da yerleşim alanın karşındaki akarsuyu takip ederek göle ulaşabilirsiniz. Yolculuk esnasında suyunuzu yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Avusor Yaylası’na nasıl gidebilirim?

Yağışlı bir hava yok ise aracınızla ya da Ayder Yaylası’ndan kalkan minibüsler ile alana ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gitmeyi tercih ediyorsanız Ayder’e ulaştıktan sonra 1 saat süren bir tırmanış yapmanız gerekiyor.

Ateş yakmak serbest mi?

Ateş yakmak için ise daha önceden kullanılmış olukları tercih ederek doğayı koruyabilirsin. Etrafta yakılabilecek odun bulmak çok mümkün değil bu yüzden yanınızda odun götürmenizi tavsiye ederiz.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Not: Arkamıza dönüp baktığımızda bulduğumuzdan daha temiz bırakalım çünkü bu güzel yerler doğanın bize sunduğu huzurlu yaşam alanlarıdır.

Henüz hiç yorum yok

“Avusor Yaylası” ile ilgili ilk yorumu sen yap

Bu alanı puanla
Puan ver