Bilgilendirme

Ulaşım

Şavşat ilçesine 40 km mesafede olup göllerin aşağısındaki köylere minibüslerle, ordan yukarı ise özel araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Arsiyan Yaylası Hakkında

Artvin’in Şavşat ilçesi sınırları ile Ardahan’ın Posof ilçesi arasında bulunan Arsiyan Yaylası, bölgede bulunan köylere ait yaylaların bulunduğu irili ufaklı göllere sahip bir tabiat güzelliğidir. Yalnızçam Dağları silsilesinin kuzeydoğu ucunda yer alır. En yüksek yerleri Kençiyan Tepesi ve Kanlıtepe’dir. Şavşat’ın Pınarlı, Demirkapı, Ilıca köyleri ile Ardahan’ın Posof ilçesi arasında kalır. Arsiyan Dağı’nda Şavşat’ın Cevizli, Yaşar , Saylıca ve Kayadibi köylerine ait yaylalar bulunur. Engebeden dolayı bölgeye ulaşımın biraz zor olması ve Karadeniz ve Artvin gibi birçok yaylanın bulunduğu bölgede kendini çok gösterememiştir.

Yaylaya geldiğinizde sizi ucu bucağı olmayan çeşitli çiçek bahçeleri karşılayacaktır. Özellikle güzel kokulu sarı cennet çiçeklerini (Negolara) her yerde görmeniz mümkün. Bir yanınızda göl, bir yanınızda dağ manzarası. Ayrıca Karadeniz’de birçok yemek türü ile bilinen pancar da bulabilmek mümkündür. Yaylaların büyük nimeti turfanda meyveleri kekre, mozi, mesğal, jol da bol bulunur.

Yayla otuyla, suyuyla, balığıyla kendini diğer yaylalardan ayırır. Arsiyan, irili ufaklı gölleriyle ünlüdür. Yaklaşık on iki tane göl vardır. Üstelik bu göllerde balık tutmak büyük hobilerinizden olacaktır. Göllerde pek çok alabalık bulunmaktadır. Burada keyifli bir doğa yürüyüşü yaparken yaylanın küçük ama büyüleyici gölleriyle karşılaşacaksınız. Bu yaylada doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Dağcılık sporuna oldukça uygundur.

Diğer yaylalardan farklı olan Arsiyan Yaylası’nda kömür madeni ve tuz kayaları bulunmaktadır.

Arsiyan’da bulunan göller ve eski yerleşimler birçok hikayeye konu olmuştur. Göller bölgesinde bulunan göllerden birinin adı Postanın Gölü’dür. Bu gölün hemen yanında bulunan Posta Karakolunun  Cumhuriyet döneminden önce askeri amaçlı kullanılan bir karakolu olduğu söylenir. Boğa Gölü, Kız Gölü bilinen diğer göllerdendir. Üstelik bu göllerle ilgili efsaneler bulunmakta.

Boğa Gölü olarak isimlendirilen gölün hikayesi ise şöyledir;

Vakti zamanında bir çobanın sahibi olduğu çok güçlü bir boğa göl etrafında böğürerek gezerken boğa gölünde suyun içerisinde bulunan farklı bir boğa ile güreşe tutuşurlar. Çobanın boğası yenilir ve üzülerek köye döner. Çobanın ağası durumu fark eder ve oda üzülür. Çobanın boğasına demir boynuz yaptırır. Çoban boğasını aynı bölgeye götürür ve su boğası ile tekrar güreşe tutuşurlar. Su boğası zorlanır ve her tarafı kanlar içerisinde kalır ve gölün içerisine girer. Günümüzde de bu göle dikkatli bakıldığında gölde kırmızı bir renk görmek mümkündür.

Kız Gölü efsanesi ise şu şekildedir;

Arsiyan’da ikinci büyük göl olan Kız Gölü Gençiyan Dağı’nın eteğinde güzel bir göldür. Bir gün güneşin doğuşuyla göle yaklaşan çoban güzeller güzeli bir kız görür. Kız göl kenarındaki pikal taşın üzerine çıkıp saçlarını taramaktadır. Çoban bir zaman bu güzel kızı sessizce izler. İzlerken de hayal alemine dalar, kendinden geçer. Çobanın garipliğini fark eden güzeller güzeli hemen suyun içine dalar. Gölde görünmez olur. Heyecanla göle yaklaşan çoban kızdan kalan tarağı alır. Perişan bir şekilde eve döner. Yemek filan yiyemez, yorgun bir haldedir. Günler geçtikçe kıza olan sevgisi iyice artar. Hastalanır yataklara düşer. Sonunda bir nene bunun kurtulması için tarağın aynı yere bırakılması gerektiğini söyler. Söylenilen yapılır ve çoban kurtulur. Efsaneye göre bu göldeki kız peri kızıdır.

Çadırımızı Nereye Kurabiliriz?

Ağaçlık alanlarda dilediğiniz yerde çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize bağlı.

Ateş Yakabilir Miyiz?

Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz.

Tuvalet Var Mı?

Alanda tuvalet bulunmuyor.

Gıda- Alışveriş İhtiyacımızı Karşılayacağımız Bir Yer Var Mı?

Alanda bir tesis bulunmuyor. Alışverişinizi önceden il merkezlerinde yapmanızda fayda var.

Su ihtiyacımızı nasıl karşılarız?

Alanda çeşme bulunmuyor. İçme suyu ihtiyacınızı il merkezinden yapacağınız alışverişte karşılamanızda fayda var.

Güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Ücretsiz ve güvenliksiz kamp alanları için güvenliğinizi sağlayabilmek amacıyla mutlaka sizden uzakta olan birkaç yakınınızla konumuzu paylaşmayı ya da böyle bir imkanınız yoksa bulunduğunuz yerde muhtara kamp yapacağınız yerin bilgisini vermeyi unutmayın.

Huzurlu ve güvenli bir kamp yapmayı herkes ister. Bu sebeple alana çadırınızı kurmadan önce bölgede bulunan resmi kurumlardan (jandarma, polis, muhtar vs.) izin almanızı öneririz.

Keyifli kamplar.

Video