Bakıldığında en zorlu kamplar kışın geçtiği düşünülür ancak kış kamplarıyla alakalı tecrübeniz ve bilginiz varsa aslında en keyifli kampların kışın geçtiğini görürsünüz. Siz çadırınızın içerisinde otururken dışarıda kopan fırtınalar, yağan yağmurlar size sadece huzur verir. Çadırınızın tentesine düşen yağmur tanelerini dinlemek ve o yağan yağmurdan zerre etkilenmemek inanılmaz keyif verici bir durum. Tabi tüm bu durumlardan keyif almak için doğru ekipman seçimi, doğru kıyafet seçimi, düzenli uyku ve doğru yiyecek tüketimine kadar bir çok püf noktayı da beraberinde getiriyor. Ancak her ne kadar ekipmanlarınız tam dahi olsa kesinlikle gideceğiniz yerin konumunu ve bilgisini birkaç yakınınıza paylaşmanızı öneririz.

Kış kamplarında sırasıyla dikkat edilmesi gerekenlerin en başında gideceğiniz rota geliyor. Eğer ekipman ve kıyafet seçiminizi kaldırmayacak bir rotaya gitmeyi planlıyorsanız en başından bu sevdadan vazgeçin deriz. Çünkü her yerde her ekipmanla kamp yapılmaz. Örneğin sadece soğuk yerde kamp yapmanın deneyimi ve saatte belli bir hızla kuru soğuk vuran rüzgarın bol olduğu yerde kamp yapmak tamamen farklıdır. Ya da sadece yağmurlu bir zirvede kamp yapmak farklıdır bu yüzden ekipman kadar rota da önemlidir.

Daha sonra tabiki kamp ekipmanları ( Çadır,Tulum ) vb ürün seçimi gelir. Doğru çadırdan daha önemlisi de doğru uyku tulumudur. Çünkü çadırınız ne kadar iyi olursa olsun evinizdeki o dört duvarın soğuk kesiciliğini sağlamayacaktır. Bu yüzden sizin için en önemli ürün kesinlikle tulum olacaktır.

Sonrasındaysa kıyafet seçimi gelir. Kış aylarında sokağa çıkarken kat kat giyinir ve ısınmanın bu şekilde sağlanmasını doğru buluruz. Ancak kamp ortamında bu yapılan, en büyük yanlışların başında gelmektedir. Çünkü dışarda oturarak geçireceğiniz bir gecede sizi 4 kat giyindiğiniz kıyafetlerinizin ısıtmasını veya ısınızı korumasını bekleyemezsiniz özellikle de uyurken.Bu yüzden doğru kıyafet seçimi önemlidir. Soğuk kamplar için kesinlikle termal kıyafetler seçmelisiniz.

Son olarak tabiki de yemek konusu geliyor. Üşümekle yemenin ne alakası var diyebilirsiniz ancak bedeninizdeki kan akışından tutun uyuma esnasında uykuya geçen bedenin sıcak kalmasını sağlayacak besin değerlerine kadar çok çok önemli bir konudur.

Kışın çadır seçimi
Doğada her mevsim kullanabileceğiniz çadırlar mevcuttur bunun için 4 mevsim olarak adlandırılan çadır seçimleri en doğru olanıdır.

Yukarıda gördüğümüz Husky Ekstrem şartlar için üretilmiş olan Husky Çadır, 2 kişiliktir. Yaz son bahar kışında rahatlıkla kullanabileceğimiz bu çadır kesinlikle yağmur suyu geçirmez ve havalandırma özelliği sayesinde içeride bulunan buharı dışarıya rahatlıkla atar. Kış kamplarında yapılan en büyük yanlışlardan birisi çadır kurulumunda gerilmesi gereken yan havalandırma ünitelerini içeriye soğuk hava girer diye germemektir. Ancak o havalandırma bölmeleri içeriye hava vermek için değil tamamen içeride buhar oluşup içerideki havayı soğutmaması içindir.

Uyku tulumu seçimi 

Her mevsime göre uyku tulumu kullanımı kesinlikle değişmelidir. Yaz aylarında kış tulumu kullanılmaz bu denkleme göre kış aylarında da yaz tulumu kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun için tulum alırken kesinlikle kullanılabilir derecesine bakmanız gerekmektedir.
Yukarıda gördüğünüz tulum Husky -10 derecede kullanılabilir tulumdur.Kesinlikle kış ayları için üretilmiştir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi gideceğiniz rotaya göre tulumunuzun seçimide değişmelidir. Çok daha soğuk olacak bölgeler için daha düşük dereceli tulumlar öneririz. Ayrıca gece yatarken tulum içerisine mümkün olduğunca az kıyafetle girmelisiniz. Hatta yatmadan önce mümkün olduğunca fazla hareket yapıp belki gülünç gelebilir ancak açma germe gibi vücut ısısını yükselticek hareketler yapıp tulumun içerisine girmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Kıyafet seçimi 
Kış aylarında en önemli seçimlerden biriside kıyafettir. Kat kat yanlış şekilde giyinmenin ısınmak için yarardan çok zararı olduğunu kesinlile bilmelisiniz. Kış aylarında giyim seçiminde kesinlikle ve kesinlikle termal kıyafetler tercih etmelisiniz.

Black Spade Extreme Termal İçlik Kadın / Erkek termal kıyafetler kesinlikle kış aylar için üretilmiş olup vücut ısınızı korumak için oldukça önemlidir. Termal içliklerden ziyade hava geçirmeyen üst katman veya iyi bir mont tercihi ile kendi ısınızı koruyabilirsiniz. Çok fazla kat giyinerek terlemek kış ayları için oldukça zararlıdır. Özellikle hareket halinde bir eylem içerisindeyseniz kesinlikle çok fazla kıyafet giyinmemenizi öneririz.

Kış aylarında yemek seçimi

Öncelikle tahmin edileceği gibi sıcak şeyler tüketilmesi gerekmektedir.. Bunun yanı sıra protein ağırlıklı yiyecekler tüketmenizi öneriyoruz. Çünkü protein daha yavaş bölüneceği için vücut ısınızı daha uzun süre korumanızı sağlayacaktır.

Yukarıdaki ürünler Nurgaz ürünlerdir.

Ayrıca ısıttığınız yiyeceklerin korumasınıda iyi yapmanız gerekmektedir. Bunun içinde önerilen yiyecek termos veya kaplarını kullanmalısınız.Örneğin Ferrino Inox Lunch Jug yemek termosları ısı koruması için oldukça önemlidir.

Karda kamp yapmak

Eğer karlı bir yerde kamp yapacaksanız kesinlikle çadırınızı kuracağınız alandaki karları temizlemenizi tavsiye ederiz. Hatta ve hatta yakabiliyorsanız çadırınızı kuracağınız zemini kazıp ateşinizi orada yakıp gece o ateşin üzerini toprak ile kapatıp çadırınızı oraya kurmanızı tavsiye edebiliriz ( ateş çadıra zarar vermeyecek seviyede kapatılmalıdır ).

Eğer hem kar hemde yoğun rüzgar varsa çadırınızı kuracağınız alana karlarla bir hendek düzeneği kurup rüzgarınızın kesilmesini sağlayabilirsiniz. Bu çok faydalı bir işlem olacaktır.

Kış kampında uyku önemi

Kış kampında uyumadan önce kesinlikle tuvaletiniz varsa yapmanızı öneririz. Çünkü yapmadığınız taktirde gecenin ilerleyen saatlerinde uykunuzun bölünmesine sebebiyet verebilir hatta vücut ısınızın oldukça hızlı düşmesine neden olur.

Ateş yakımı 

Kışın en zor eylemlerden birisi de ateş yakmaktır. Çünkü çevrenizde bulunan odunların çoğu ıslaktır ve tutuşturulması oldukça zordur. Bu yüzden eğer mümkünse yanınızda kuru odun götürmenizi öneririz. Eğer mümkün değilse de doğada bulunan çalılardan faydalanarak ateş  yakmanız gerekecektir.

Kuru bulabildiğiniz çalılarla ateş yaktığınızda ıslak odunları da ateşin çevresine dizip kurumasını sağlayabilirsiniz. Ancak rüzgarlı bir alanda yapıyorsanız ateşinizin etrafını iyice kapatmanız gerekir. Aksi taktirde zor bulduğunuz kuru çalıları yakamazsınız.

Bu yazımızda kışın kamp nasıl yapılır sorusunun cevabını ve soğuk havada kamp yapmanın ince noktalarını size aktarmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Yaşıyorken Yapmayı ihmal etmeyin ancak yaparken de her ne kadar keyif alıyor olsakta her zaman tedbiri elden bırakmayın.

Etkinlik hakkında yorum yap