7 Kasım 2018

Kamp yeri seçerken nelere dikkat edilmeli

Kamp yeri seçimi aslında kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimisi elektrik tuvalet ve insan olan yerleri yani ücretli kamp alanlarını tercih eder, kimisi de kimse olmasın tamamen doğa ve hatta telefon bile çekmemesinden yana tercihlerini kullanır .

Bu yazımızda kamp alanlarını veya kamp yapacağımız yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz noktasına değineceğiz.

1- ) Ücretli kamp alanları 
Ücretli kamp alanları aslında otel kavramının biraz daha doğaya entegre edilmiş tarzıdır. Kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız ve kamp yapmaktan da vazgeçemiyorsanız kesinlikle tercihiniz bu yönde olmalı, hatta ilk defa kamp yapmaya başlayacaksanız da tercihiniz bu yönde olmalı.

Ücretlendirmeler neye göre olur?
Ücretli kamp alanlarının konumuna ve bulunduğu bölgenin ilgi çekiciliğine göre fiyatları çok değişkenlik göstermektedir.
Örneğin Olympos’da kamp yapmak istediğinizde kamp alanlarının ortalama fiyatları 60 Tl ila 80 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ama daha kırsal daha iç bölümlerde kamp yapmak isterseniz fiyatlar 10 TL’lere kadar düşebiliyor.
Ayrıca kamp alanlarının ücretlendirmeleri genellikle gecelik olarak uygulanmaktadır.

Hizmetlerde nelere dikkat edilmeli?
Eğer gideceğiniz kamp alanı konsept bir kamp alanı değilse size elektrik, tuvalet, duş imkanı hatta wifi imkanı bile sunabilir. Ama bazı kamp alanları hiçbir şey sunmayıp sadece bulunduğunuz bölge için fiyat talep edebiliyor. Açıkcası bu bizim pek önerdiğimiz alanlardan değil çünkü zaten boş olan bir arazi için ücret vermektense o sınırların dışında yine ormanlık boş bir alan bulabilirsiniz.


Kamp Alanı Özellikleri 
Ücretli kamp alanları genelde şehir merkezine daha yakın oluyor ve ulaşımı rahat oluyor. Bunun yanı sıra gece ışıklandırmasından büfe bölümüne kadar pek çok konuda imkan sağlayabiliyorlar. Buna sosyalleşmek için bir adım önde bir seçenek bile diyebiliriz.

Ücretli kamp alanı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Verdiği hizmet istediği paraya değer mi onu gözlemlemek gerekiyor. Ayrıca bulunduğu çevrede başka kamp alanları var mı ya da yemek ücretlerine kadar, normal gündelik hayatımızda otel ararken yaptığımız kıstasları yine kamp alanları içinde yapabiliriz. Bize göre en önemli kriter verdiği hizmet ve sergilediği tavırdır.

2- Ücretsiz kamp alanları
Ücretsiz kamp alanları seçimi oldukça hassas bir seçimdir. Ücretsiz yapacağız diye her yere çadır kuramayız. Örneğin şehrin göbeğindeki parka kafamıza göre çadır kuramayız. Uyku tulumumuzu serip açık alanda yapabiliriz ama kanuna göre açık alanlarda çadır kurma gibi eylemler yasaktır. Bu yüzden şehir merkezlerinden uzak, daha az insanın uğradığı yerler tercih edilmelidir. En önemli dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de gideceğiniz yerin muhakkak konumunu birkaç arkadaşınıza atmanız ve onlardan aralıklarla sizi kontrol etmelerini istemenizdir.
Toprak kayması ve heyelan olma riski olan yerlerde kesinlikle kamp kurmamalısınız. 

Neye göre ve ne şartlarda yerler seçilmeli?
Öncelikle kamp yapmak için seçtiğiniz alanın çevresinde ev yerleşim yeri olmamasına dikkat etmelisiniz. Keza çevredeki insanları rahatsız ederseniz şikayet edilip kaldırılmanız kaçınılmaz bir son olabilir. Eğer otostopla geziyor ve vaktiniz daralıyor, bir şekilde kamp yapmanız gerekiyorsa kurduğunuz yerde ateş ve gerekirse ışık bile yakmamanızı tavsiye ederiz. Kesinlikle kulaktan dolma yerlere gidip kamp yapmayın çünkü başkasına güvenli gelen yer size uygun olmayabilir bu yüzden gideceğiniz yerle alakalı kesinlike iyice araştırmanızı yapın.

Çadır kurulacak yeri neye göre seçmeliyiz?
Çadır kurulacak alan konusunda kesinlikle güvende hissedebileceğiniz bir yer tercih etmelisiniz. Orman içinde kuruyorsanız ağaçların altı ve mümkün olduğunca sudan uzak kalmanızı öneririz. Çünkü su hayvanların en temel ihtiyaçlarından ve gündelik yaşamlarında nehir kenarı gibi yerlere gidip su ihtiyaçlarını karşılarlar. Onlarla karşılaşmak istemeyiz 🙂

Vahşi yaşamdan nasıl uzak kamp yapabiliriz?
Doğa içerisinde öncelikle unutmamamız gereken en önemli kural onlar bizim yaşam alanı içerimizde değil, biz onların yaşam alanları içerisindeyiz. Bulunduğumuz doğa öncelikle onlarındır. Doğa içerisinde vahşi yaşamdan uzak kalmak istiyorsak biraz daha merkezi noktalara yakın yerleri tercih etmeliyiz.

Bölge şartları 
Mevsime göre seçimlerinizde eğer kış kampı yapacaksanız az rüzgar alan ve bol ağaçlıklı bir yer seçmelisiniz böylelikle ateşinizi her daim kuru olan ağaçlarla destekleyebilirsiniz. Her tarafı açık, yüksek tepelerde yaylalarda yapılan kış kampları oldukça zorlu geçecektir. Buna göre de ekipman seçiminizi doğru yapmanız gerekecek. Ekipman seçimi yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kamp alanı olmayan yerlerde dikkat edilmesi gerekenler
Kesinlikle çevreye zarar vermemeye özen göstermeliyiz. Doğa, canlısıyla ve bitkisiyle hepimizin. Asla yapmamamız gereken temel kuralların başında da ateş yakmak için yaş ağaç kesmemek gelir. Bunun dışında eğer yasak bir yerde kamp yapıyorsanız ve görevliler sizi fark ederse kesinlikle zorluk çıkartmamak olacak. Çünkü her yerin bir kuralı vardır ve bu kurallara uymamak bizi asi veya gerçek doğa sever yapmaz asıl kurallara uymak kamp yapmanın en önemli temel taşlarından birisidir.
Ormanlık bir alanda kamp yapıyorsak yaktığımız ateşin yerine dikkat etmeliyiz. Ateşin yerinin yeşilin içerisi değil, daha önce ateş yakılmış bir yer olmasını tercih etmeliyiz ve gece yatarken ateşi mutlaka söndürmeliyiz.

Hayvanlardan korunmanın yolları
Doğada bulunabilen vahşi hayvanlardan korunmak için en önemli altın kurallardan birisi de yanan bir ateşinizin olması gerekiyor. Bunun dışında eğer arkadaşınızlaysanız sesli konuşabilir, tek başınızaysanız ara ara yüksek sesle şarkı söyleyebilirsiniz. Ayrıca gece yatarken de yediğiniz yemeğin çöpüne kadar tüm çöplerinizi çadırınızdan belirli bir mesafedeki uzak bir noktaya ya da çevrede ağaç varsa ağaca asmanızı tavsiye ederiz. Yanınızda bulunan sağlam yiyecekleri de çadırınızın bagaj bölümü varsa oraya bırakmanız yoksa da üzerine birkaç kıyafet geçirip dışarıya koku vermeyecek şekilde iyice istiflemenizi öneririz.

Her zaman tüm kamplarımızda da belirttiğimiz gibi insanın önce kendisine, sonra çevresine ve sonra da doğaya saygısı olmalı.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Etkinliklerimizi yakından takip etmek ister misin?