24 Mayıs 2018

Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kamp yapmak insanın şehir hayatından kaçıp huzurlu bir yerde ateşin başında kendini dinlemek doğayı dinlemek sabah uyandığında arkasından kovalamayan zamanın olmadığı bir yerde gözünü kimi zaman yeşilliğe kimi zaman mas mavi kıyıya vuran dalga seslerine açmak demektir.

Her mevsimin kendisine göre ayrı kuralları ayrı ekipmanı gerekmektedir. Her mevsim için tek tek ürün ve yapılması gerekenlerle alakalı sizlere deneyimimizi anlatmak için bu yazıyı hazırlıyoruz.

KIŞ

Eğer doğru ekipmanınız yoksa kış kampı hem tehlikeli hemde fazla cesurca olur.Doğru ekipman doğru rota ve doğru kurulum yeri bu 3’ü kış kampının en önemli altın kuralıdır.
Karlı ve soğuk havalarda yapılan kamplarda Çadır Uyku tulumu ve kıyafet oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra yatmadan önce muhakkak tuvaletinizi yapmalısınız. Aksi taktirde gece yaşayacağınız sıkışma durumunda daha fazla üşüme duygusu gelecektir.

Gelelim dikkat edilmesi gereken ekipman listemize,
   1. ÇADIR
Genellikle yapılan en büyük hatalardan birisi. Her hangi bir yeren 100 TL’ye alınan çadırlarla kamp yapılması ciddi anlamda zararlı ve tehlikelidir. Özellikle kış aylarında yapılmaması gereken en büyük yanlıştır.
Kışın yapılacak kamplarda ilk önceliğimiz 4 mevsim çadırlardır.Özellikle karlı bir alanda kamp kuracaksak gece rahat ve üşümeden bir uyku geçirmek çadırın içi su olmaması için 4 mevsim çok çok önemlidir.
Çadırınızı kuracağınız alanda bulunan karı kazıp hendek yapmanız gece yanlardan gelecek soğuk havayı önleyecektir. Ayrıca çadırınızı kurduktan sonra çadırınızın yanlarında ve arkasında bulunan tüm germe iplerini germeniz içerideki dönen hava akımını daha sağlıklı kılacaktır. Aksi taktirde çadırınızın içerisi hava almazsa sabaha kadar nefesiniz çadır içerisinde buhara dönüşüp iç kısmın buzlanmasına sebep olabilir.

Seviyesine göre ürün tavsiyesi :
Sadece soğuk havalarda : Altera 2  çadır
Karlı ve – dereceli havalarda : Husky 4 Mevsim

 2. UYKU TULUMU
Yapılan en büyük hataların 2.si doğru uyku tulumunun seçilmemesi. Hatta ve hatta uyku tulumuna gerek yok evden yorgan getiririm diyenleri çok görüyoruz. Öncelikle ikisinin arasındaki farkı kısaca söyleyim.
            Uyku tulumu:  vücudunuzu saran ve vücut ısınızla içerideki ısıyı hapsedip sizin gece boyunca sıcak kalmanızı sağlamaktadır.
 Yorgan : Sadece içerisi sıcak olan ve üzerinize alabileceğiniz bir ekipman. Ancak çadırda zeminden ve bölgesel olarak soğuk geleceğini unutmamak gerekir. Gece boyunda bir yorganın sizi sıcak tutması beklenemez.

Seviyesine göre ürün tavsiyesi :
Sadece soğuk havalarda : 5 ve – 5 derece uyku tulumları
Karlı ve – dereceli havalarda – 5 ve – 20 ve daha fazla dereceli uyku tulumları

3. KIYAFET
Gelelim 3. en büyük yanlışa. Soğuk havalarda kat kat giyinmek doğru sanılsada yapılan en büyük yanlıştır. Kat kat giyinmekten ziyade doğru giyinmek çok daha önemlidir. 3 Tane mont giyilmektense 1 tane gerçekten doğru termal içlik ve termal kıyafet giymek sizi daha sıcak tutacaktır. Kışın içlik kesinlikle termal olmalıdır çoraplarınıza kadar seçilen ürün çok çok önemlidir.Diğer önemli konuysa tüm gün üzerinizde bulundurduğunuz kıyafetlerle yatmamanız farklı kıyafetler tercih etmeniz. Eğer uyku tulumunuz gerçekten doğru kalite ve doğru marka bir ürünse zaten tulumun içerisinde olabildiğince ince girmenizi tavsiye ediyoruz.

YAZ

Çoğu yeni başlayan veya ilk kez kamp yapacak kişilerin düşüncesi yazın dışarda bile yatarım ne olacak ki. Ancak işin aslı pekte öyle olmuyor. Uzun soluklu bir kamp hazırlığı veya programı yapacaksanız yine aynı altın kurallar geçerli aslında. Doğru çadır doğru tulum ve doğru kıyafet.

       1. ÇADIR
            Yaz ayları geldiğinde 100 TL’ye piyasada çadırlar türemeye başlıyor hatta biraz zorlasak 50 TL’ye bile bulabiliriz. Ancak aldığımız o çadırlarla ne yol gidilir nede 2. defa sağlıklı şekilde kamp yapılabilir. Yaz yağmuru yağsa su geçirir gündüz olsa sıcaktan uyunmaz içerisi hamam gibi olur. Bu yüzden eğer rahat ve sadece huzurlu bir ortamdan başka bir düşüncem olmasın diyorsanız yaz – kış fark etmeksizin çadırın iyi olanını seçmek gerekiyor. Bir laf vardır ucuz alacak kadar zengin değilim diye bu mantıkla uzun soluklu bir program yapacaksanız husky vb çadırlardan yana tercihimiz olmalı.

        2. UYKU TULUMU
            Kış aylarında hayati önem taşıyan tulum yaz aylarında biraz daha az gerekli sınıfına giriyor. Ancak kamp yapacağınız bölgenin gece hava durumuna göre yinede her zaman yanınızda bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz ekipmanlar arasında. Yaz aylarında genelde 15 ila 5 derece arası tulumlar tercih edilebilir.

ÇANTA
       Kamp yapacak yada seyehat edecek kişilerin en önemli aracı kesinlikle yol boyunca sırtında taşıyacağı çantalardır. Kaliteli ürün bel ve sert desteği özellikle yaz aylarında sırt havalandırma bölmeleriyle hayati önem taşıyan çantalar 50-60-70 LT diye devam eden büyüklüğe göre sıralanmıştır. Ne sıklıkla seyehat ediyor kamp yapıyor ne kadar uzun yollarda kalıyorsanız ona göre seçenekler seçebilir doğru sırt çantasıyla yol boyunca rahat edebilirsiniz.
Çantanın kalitesi kadar çantayı doğru yerleştirmekte önemli. Yapılan en büyük yanlışlıklardan birisi çekmeceye dizer gibi katlayarak dizimdir. Kıyafetleri rulo şeklinde yapıp çantaya istiflemek en mantıklı seçenektir. Ağır eşyalardan yiyeceklere göre sıralanarak üst sıralara en çok alabileceğiniz malzemeleri yerleştirmeniz gerekmektedir.

YERLEŞİM
Çadırınızı düz bir zemine kurmanız her zaman daha iyidir. Eyimli bölgelerde daktilo gibi sabah kendinizi aşağıda bulmak istemiyorsanız doğru yer hem sağlığınız hemde uyku düzeniniz için çok önemlidir.

YEMEK
Bizim toplumumuz da kamp veya piknik dediğimizle akla direkt mangal gelir.Et yemeği seven bir toplum için gerçekten çok önemli bir keyif unsuru ancak eğer sırtınızda çantanız bir sürü şehir gezip kamp yapacaksanız sürekli mangal yapmak bir noktadan sonra eziyet haline gelecektir.
Eğer arabanız yoksa yukarıda gördüğünüz manzara tam bir işkence haline gelir. Bunun için satılan portatif kolay taşınabilir ve değiştirilebilir tüpler mevcut. Küçük bir tüp ve tencere ile hem rahatınızdan hemde yeme alışkanlığınızdan ödün vermemiş olursunuz.

VAHŞİ ALAN
Doğada asıl yabancı olan bizleriz öncelikle bunu bilmekte fayda var. Çadır kurduğumuz yerler genelde ıssız ve ormanın derinlerinde bir yerse çevredeki hayvan dostlarımızı rahatsız etmemek ve onların iştahını kabartacak yemekler yapmaktan kaçınmak gerekir. Yaptığımız yemeklerin artıklarını ve çöplerimizi kesinlikle çadıra yakın değil çadırın uzağında bir ağaca bağlamakta her zaman fayda olacaktır.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ
Eğer kamp yapmaktan doğada olmaktan keyif alıyorsanız o doğayı bulduğunuz gibi hatta bulduğunuzdan daha temiz bırakmak durumundasınız. Ne yazik ki doğayı çok seviyorum diyip kirletmekten kaçınmayan kampçı topluluklar yüzünden zaten yeteri kadar kirlettiğimiz doğamızı bizlerin koruması gerekiyor.

ÜRÜN SEÇENEKLERİ
Altera 2 kişilik çadır ( Görmek için tıklayın )

Husky -10 Uyku tulumu ( Görmek için tıklayın )
Çanta Forclaz Trekking Sırt Çantası 60 Litre ( Görmek için tıklayın )
Evolite x-lite mat ( Görmek için tıklayın )
Kamp Ocağı ( Görmek için tıklayın )
Stanley termos ( Görmek için tıklayın )

 

Bizim temel bilgi olarak aktaracaklarımız bu kadar devamı ve ürün incelemeli yazımız çok yakında sizlerle olacak.

Yaşıyorken Yap’ın bizi takip etmeyi unutmayın. 🙂