31 Ekim 2018

Kamp Öncesi Sırt Çantası (Backpack) Nasıl Hazırlanmalı? Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Güzel bir kamp öncesi, sırt çantası (Backpack) hazırlarken eşyaların doğru ve düzenli bir şekilde sıralı dizilmesi, gerçekleştirdiğimiz doğa yürüyüşlerini konforlu kılacaktır.  Peki kamp çantamızı sağlıklı bir şekilde nasıl hazırlamalıyız? Kamp çantasında eşyalarımızı nasıl yerleştiririz? Çantamızın özellikleri nasıl olmalı? gelin bi’ bakalım.

Kampa giderken tüm ekipmanlarımızı yanımızda bulundurmak isteriz. Tabi şahsi aracınızla gidecekseniz bu sorun teşkil etmiyor. Fakat sadece tek bir sırt çantasıyla yola çıkacaksanız, yanınıza alacağınız lüzumsuz eşyaları listenizden çıkartın! Çünkü hem sağlık açısından, hem de konforunuz açısından bu önemli. Mümkün olduğunca minimal, hafif ve fazla yer kaplamayan kamp ekipmanlarıyla yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Çantanız ne kadar hafif olursa, sizin içinde o kadar iyi olacaktır.

Şimdi gelin sırt çantamızın özelliklerini, yanımızda neler bulundurmalıyız, ekipmanlarımızı çantaya nasıl yerleştiririz onlara bir göz atalım!

Sırt çantasının kalitesi önemli!

Sırt çantanızın kumaşının, perlonların ve klipslerin dayanıklılığı çok önemlidir. Çantanızın sizi yarı yolda bırakmasını istemiyorsanız, gelin size uygun guzel bir çanta bakalım. Çanta önerilerimiz icin TIKLAYIN

Kamp için uygun bir sırt çantası en az 40L veya 50L olmalıdır.

Ekipmanlarımızı rahatlıkla sığdırabilmemiz için gerekli olan çanta hacmi 40L veya 50L olmalıdır. 60L, 70L, 80L seçenekleri ekipman azlığına-çokluğuna göre tamamen size kalmış.

 

Bel ve sırt desteğinin olmasına dikkat edin! 

Kamp çantasının omuz, sırt ve bel destekli olması sağlığımız açısından en uygun olanıdır. Bu sayede olası (sırt, bel ve omurga ağrıları gibi) rahatsızlardan korunmuş olacaksınız. Çantanızın bel, sırt ve omuz destekli olması sırtınızdaki yükü dağıttınız anlamına gelir. Bu sayede daha sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

 

Doğru dizilim!

İlkyardım kiti, yağmurluk, fener gibi hızlıca ulaşılması gereken eşyalar çantanın üstünde, yanımıza aldığımız yedek kıyafetler gibi nadir ulaşılması gereken eşyalar ortada, çadır, şiş mat, uyku tulumu gibi ağır ekipmanlar ise altta olmalıdır.

Kamp çantasının ağırlık merkezi, vücudun ağırlık merkezi ile aynı hizada olmalıdır.

Aksi takdirde kamp çantasının ağırlık merkezini üstte tuttugumuzda dengemizin bozulduğunu, yürüyüşlerimizde çanta yükünün arttığı hissini, daha sonrasında omuz, sırt ve omurga ağrılarının hızlı bir şekilde nüksettiğini farkedeceksiniz.

 

 

Peki Sırt Çantamızda Ekipman ve Eşyalarımızın Dizilimi Nasıl Olmalı?

1- Çantanın en üst gözüne hızlı erişebileceğimiz yağmurluk, cüzdan, pasaport , harita, gps, fener vb. gibi eşyalarımızın olması avantajımız olacaktır.

2- Ön ceplerinde kişisel bakım ürünlerimiz (tuvalet kağıdı, güneş kremi, sivrisinek losyonu, sabun vb.) ve aksesuarlarımız için kullanabiliriz.

3- Hemen altında yedek kıyafetlerimizi bulundurmalıyız. Yedek kıyafetlerimizin kuru kalması için su geçirmez bir keseye veya torbaya koymanız önerilir.

4- Su şişenizi çantanızın yan gözünde bulunan filede dik olarak taşımanız önerilir.

5- Yanınızda ocak yakıtı taşıyorsanız eğer bunu da çantanın diğer filesinde dik olarak taşımanız önerilir.

6- Çantanın iç kısmına yiyecek ve içeceklerinizi, tencere ve tavanız için ayırmanızı öneririz. Çantanızın özelliğine göre, eğer ki ön gözünüz yok ise bu göze yedek kıyafetlerinizi koymanız ve onun üzerine yiyecek ve içeceklerinizi, tencere tava gibi pişirme setinizi koymanızı öneririz.

7- Yanınızda bulundurmanız gereken en önemli şey İlkyardım Çantası olsun. Çantanızın, tulumunuzun veya çadırınızın markasının bir önemi yok. Herşeyden önce olası durumlara karşı yanınızda İlkyardım Çantası bulundurmanız gerekiyor.

İlkyardım Kiti Satın Almak İçin Tıklayın 

8- Çantanızın en alt kısmına uyku tulumu ve şişme matınızın olmasını öneririz.

9- Çantanızın alt perlonlarına ise çadırınızı yerleştirmenizi öneririz. Ağırlık Merkezi konumuzda da bahsettiğimiz gibi bu en sağlıklı yerleştirme biçimidir.