5 Eylül 2019

Kamp Çantasında Neler Bulundurmalıyız?

Güzel bir kamp öncesi, sırt çantası (Backpack) hazırlarken eşyaların doğru ve düzenli bir şekilde sıralı dizilmesi, gerçekleştirdiğimiz doğa yürüyüşlerini konforlu kılacaktır.

Peki kamp çantamızı sağlıklı bir şekilde nasıl hazırlamalıyız? Neler bulundurmalıyız?Kamp çantasında eşyalarımızı nasıl yerleştiririz? Çantamızın özellikleri nasıl olmalı? gelin bi’ bakalım.

 

Kampa giderken tüm ekipmanlarımızı yanımızda bulundurmak isteriz!

Tabi şahsi aracınızla gidecekseniz bu sorun teşkil etmiyor. Fakat sadece tek bir sırt çantasıyla yola çıkacaksanız, yanınıza alacağınız lüzumsuz eşyaları listenizden çıkartın! Çünkü hem sağlık açısından, hem de konforunuz açısından bu önemli. Mümkün olduğunca minimal, hafif ve fazla yer kaplamayan kamp ekipmanlarıyla yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Çantanız ne kadar hafif olursa, sizin içinde o kadar iyi olacaktır.

Sırt Çantasında Olması Gerekenler

 

1-Çadır

Sırt çantası ile seyahat ettiğimiz için mevsimine,kişi sayısına, ağırlığına ve çantaya sabitlenebilir olmasına dikkat etmeliyiz.

2-Uyku tulumu

Tulumun üzerinde yazan sıcaklık aralıklarına, bölgeye, mevsimine ve uyku tulumunun kesimine göre seçim yapmalıyız. Hafif olmasına ve az yer kaplamasına dikkat etmeliyiz.

3-Mat

Yer ile bağlantımızı kesecek kalın bir sünger mat veya şişme mat tercih etmeliyiz. Şişme yatak konfor bakımından daha avantajlı olsa da ağır olacağından sırt çantasında sizi zorlayacaktır.

4-Kamp ocağı

Pratik bir şekilde yemek yapmak istiyorsanız kartuşlu bir kamp ocağı tercih edebilirsiniz.

5-Mutfak gereçleri

Tencere,tabak,çatal,bıçak,kaşık ve bardak seçerken küçük ve ısıya dayanıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

6-Termos

Sıcak suyu ya da içeceği yanımızda taşıyabilmemiz için ufak ve ısısını uzun süre koruyan bir termos tercih edebilirsiniz. Termos Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

7-Kibrit, çakmak, çakmak taşı

Doğada hayatta kalmanızı sağlayacak en önemli gereçlerden birisi. Mutlaka yanınıza almayı unutmayın.

8-Kafa lambası

Hava karardıktan sonra sizin en yakın yardımcınız olacaktır.

9-Pil

Enerji tüketimini veya yanınızda götürdüğünüz elektronik eşyalarınız var ise ihtiyacınıza göre yanınıza pil almanız önerilir.

10-İp

Doğada hayatta kalmanızı sağlayacak en önemli ikinci bir gereç. Her alanda yardımcınız olacaktır.

11-Çakı-Bıçak

Kampta işimizi başlıca görecek gereçlerden biri. Yemek yerken, ateş yakarken bile işinize yarayabilir.

12-İlk yardım çantası

Çantanızın, tulumunuzun ve ya çadırınızın markasından önce yanınızda kesinlikle bulundurmanız gereken bir çanta.

13-Mevsime uygun kıyafetler

Bu tamamen size kalmış 🙂

14-Yağmurluk (Panço)

Bahar aylarının vazgeçilmezi yağmur kampta sizi yakalayabilir. Yanınıza Ultralight bir yağmurluk almayı unutmayın.

15-Çöp poşeti: ÖNEMLİ!

DOĞAYI NASIL BULDUYSAK O ŞEKİLDE BIRAKMALIYIZ! DOĞAYA AİT OLMAYAN YABANCI CİSİM VE TÜKETTİĞİMİZ YİYECEK-İÇECEK VEYA BENZERİ ÜRÜN AMBALAJ VE ATIKLARI LÜTFEN BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ EN YAKIN ÇÖP KONTEYNERİNE ATMANIZI RİCA EDERİZ.

 

Şimdi gelin sırt çantamızın özelliklerini ve ekipmanlarımızı çantaya nasıl yerleştiririz onlara bir göz atalım!

Sırt çantasının kalitesi önemli!

Sırt çantanızın kumaşının, perlonların ve klipslerin dayanıklılığı çok önemlidir. Çantanızın sizi yarı yolda bırakmasını istemiyorsanız, size uygun çantayı seçmelisiniz. Kamp için uygun bir sırt çantası en az 40L veya 50L olmalıdır. Ekipmanlarımızı rahatlıkla sığdırabilmemiz için gerekli olan çanta hacmi 40L veya 50L olmalıdır. 60L, 70L, 80L seçenekleri ekipman azlığına-çokluğuna göre tamamen size kalmış.

 

Bel ve sırt desteğinin olmasına dikkat edin! 

Kamp çantasının omuz, sırt ve bel destekli olması sağlığımız açısından en uygun olanıdır. Bu sayede olası (sırt, bel ve omurga ağrıları gibi) rahatsızlardan korunmuş olacaksınız. Çantanızın bel, sırt ve omuz destekli olması sırtınızdaki yükü dağıttınız anlamına gelir. Bu sayede daha sağlıklı bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

 

Doğru dizilim!

İlkyardım kiti, yağmurluk, fener gibi hızlıca ulaşılması gereken eşyalar çantanın üstünde, yanımıza aldığımız yedek kıyafetler gibi nadir ulaşılması gereken eşyalar ortada, çadır, şiş mat, uyku tulumu gibi ağır ekipmanlar ise altta olmalıdır.

Kamp çantasının ağırlık merkezi, vücudun ağırlık merkezi ile aynı hizada olmalıdır.

Aksi takdirde kamp çantasının ağırlık merkezini üstte tuttugumuzda dengemizin bozulduğunu, yürüyüşlerimizde çanta yükünün arttığı hissini, daha sonrasında omuz, sırt ve omurga ağrılarının hızlı bir şekilde nüksettiğini farkedeceksiniz.

 

 

Peki Sırt Çantamızda Ekipman ve Eşyalarımızın Dizilimi Nasıl Olmalı?

 

1- Çantanın en üst gözüne hızlı erişebileceğimiz yağmurluk, cüzdan, pasaport , harita, gps, fener vb. gibi eşyalarımızın olması avantajımız olacaktır.

2- Ön ceplerinde kişisel bakım ürünlerimiz (tuvalet kağıdı, güneş kremi, sivrisinek losyonu, sabun vb.) ve aksesuarlarımız için kullanabiliriz.

3- Hemen altında yedek kıyafetlerimizi bulundurmalıyız. Yedek kıyafetlerimizin kuru kalması için su geçirmez bir keseye veya torbaya koymanız önerilir.

4- Su şişenizi çantanızın yan gözünde bulunan filede dik olarak taşımanız önerilir.

5- Yanınızda ocak yakıtı taşıyorsanız eğer bunu da çantanın diğer filesinde dik olarak taşımanız önerilir.

6- Çantanın iç kısmına yiyecek ve içeceklerinizi, tencere ve tavanız için ayırmanızı öneririz. Çantanızın özelliğine göre, eğer ki ön gözünüz yok ise bu göze yedek kıyafetlerinizi koymanız ve onun üzerine yiyecek ve içeceklerinizi, tencere tava gibi pişirme setinizi koymanızı öneririz.

7- Yanınızda bulundurmanız gereken en önemli şey İlkyardım Çantası olsun. Çantanızın, tulumunuzun veya çadırınızın markasının bir önemi yok. Herşeyden önce olası durumlara karşı yanınızda İlkyardım Çantası bulundurmanız gerekiyor.

8- Çantanızın en alt kısmına uyku tulumu ve şişme matınızın olmasını öneririz.

9- Çantanızın alt perlonlarına ise çadırınızı yerleştirmenizi öneririz. Ağırlık Merkezi konumuzda da bahsettiğimiz gibi bu en sağlıklı yerleştirme biçimidir.

 

Yaşıyorken Yap ailesi keyifli ve güzel kamplar diler.

 

 

Etkinliklerimizi yakından takip etmek ister misin?