1.Jane

Daha önce görülmemiş görüntüler Jane Goodall’un bir primatolog olarak yaptığı beklenmedik başlangıçlara, çığır açan araştırmasına ve ebedi mirasına yeni bir ışık tutar.

2.Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Kendilerini, eşyaların mutluluk getirdiğini varsayan Amerikan idealini reddetmeye adayan kişilerle yapılan röportajlar, daha azın aslında daha iyi olduğunu gösteriyor.

3.Expedition Happines

Bir film yapımcısı ile müzisyen kız arkadaşı, köpekleriyle beraber destansı bir yolculuğa çıkıyor ve yenilenmiş bir okul otobüsüyle Kuzey Amerika’yı uçtan uca geziyor.

4.Period End of Sentence

Belgesel, Hindistan’ın kırsal bölgelerinde kadınların adet döneminin halen bir tabu olmasını ve hijyenik pedlere erişiminde yaşadıkları sorunları anlatıyor. Bu ön yargının kırılmasını isteyen bazı kadınlar, köye kurdukları ped makinesi ile kendi pedlerini üretip pazarlamaya başlayacak ve ekonomik olarak da özgürlüklerini ele almaya çalışacaklardır.
2019 Oscar ödüllerinde En İyi Kısa Belgesel Oscar’ını kazanan bu yapım, toplam 12 ödül kazandı.

5.Lea and I: Lea ve ben

Latin America gezisine çıkan iki kız arkadaş uzun yıllardır düşündükleri ve istedikleri bu gezide aşk, tutku, şamanizm ve bir çok mistik şeyi öğrenmek için her yeri gezeceklerdir. 

6.Cehenneme Doğru

İnsan ve volkanik dağlar arasındaki bağları araştıran, yanardağların insanların hayatlarına ve inançlarına olan etkilerinin araştırıldığı belgesel.

7.Hafıza Oyunları

Tekniklerini ve görüşlerini paylaşan dört rakip hafıza atletinin gözünden beynin muazzam hafıza potansiyeline göz atın.

8.Bana Kim Olduğumu Söyle

İkiz kardeşlerden Alex hafızasını kaybeder ve geçmişi hatırlatması konusunda ikizi Marcus’a güvenir. Marcus karanlık bir aile sırrını saklamaktadır ama gerçekler er ya da geç ortaya çıkmak zorundadır.

9.Abducted In Plain Sight

Skye Borgman’ın yönetmenliğini yaptığı belgesel filmi gerçek bir suç hikayesini anlatıyor. Bir aile, küçük kızlarını kaçıran komşularının iki defa manipülasyonlarına düşüyor.

10.Göğe Uzanan Merdiven Havai Fişek Sanatı: Sky Ladder

BD yapımı 1 ödüllü belgesel filminin başrol koltuklarında  Ian Buruma, Guo-Qiang Cai ve Wen-You Cai adlı isimler yer alırken filmde, Cai Guo Qiang adlı bir başarılı sanatçı, hayalerini gerçekleştirir ve havai fişeklerle muazzam bir gösteri hazırlar. Bu fişek sanatını kullanarak en ince detaylarına kadar işleyen Qiang, tüm zorluklara rağmen en büyük gösterisini sunacaktır.

Etkinlik hakkında yorum yap