30 Aralık 2018

Dünyanın en ucuz ülkesi Nepal

2015 yılında 7,3 büyüklüğünde depremle neredeyse yerleşiminden ekonomisine bir çok yapısı çöken Nepal hala o depremin izlerini silmekle uğraşıyor. Deprem sonrası kayıpların neticesinde gelen ekonomik kriz ülkeyi adeta büyük bir çöküntüye sürükledi. Yerel halkın günde 2-3 dolara geçimlerini sağladıkları bu ülkede turistlere ilgi haliyle epey fazla oluyor.

Nepal‘in başkenti 1 milyon nüfuslu Kathmandu. 7 vilayet 75 bölgeden oluşan Nepal çok dilli çok dinli ve çok kültürlü bir yaşam biçimine sahiptir.
Ülkede Hindu ve Tibet dillerinin yerel dillerle etkileşiminden sonra ortaya çıkan yerel dil Nepalce kullanılmaktadır. Ana dilin yanı sıra ülkede Maithili, Bhjouri, Tharu, Thamag gibi dillerde kullanılmaktadır.

Dini inancı
İnanış yapılarına göre Nepal halkının büyük bir çoğunluğu Hindu dinine inanmaktadır.

Nasıl gidir
Nepal’e uçakla aktarmasız olarak gidilmektedir. Uçakla ortalama 7,5 8 saat sürmektedir.

Havası nasıl?
Nepal’in bölge yapısı Himalayalara daha endeksli olmasından dolayı yükseklikle oranlı olarak beş çeşit iklim bulunuyor.

Para birimi
Nepal Rupisi günümüz Türk lirasına göre 1 Nepal rupisi 0,047 Türk Lirası’na eş!

Nepal festivalleri
Daşain 
Tanrıça Durga’nın şeytan Mahisaşur’u yenmesinin zaferi olarak büyük bir çoşkuyla kutlanmaktadır
Tihar
Işığın ve renklerin tanrıçası Laxmi’ye adanışıdır.
Buddha Jayanti
Buda’nın doğum günü olarak Mayıs ve Haziran aylarına denk gelen günlerde Budistler Lumbini’ye hacca giderler.


Everest Dağı 

Hiker posing at camera on the trek in Himalayas, Nepal

Everest Dağı, dünyanın en yüksek dağı. Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin–Nepal sınırı üzerinde yer alır. Çıplak Güneydoğu, Kuzeydoğu ve Batı sırtları en yüksek noktalara Everest ile Güney doruğunda ulaşır.

Bizim Everest diye bildiğimiz bu dağı Tibetliler yüzyıllardır, eski adı olan “Chomolungma” (ya da “Qomolangma”) olarak tanıyor. Bu isminin anlamı ise “Dağların Ana Tanrıçası”. Ama tek ismi bu da değil; Nepal halkı ise Everest Dağı’nı “Sagarmatha”, yani “Gökyüzünün Alnı” olarak adlandırmış ve dağ Nepal’in Sagarmatha Ulusal Parkı’nın da bir parçası.

İlginç bir bilgi
Nepal halkının yalnızca yaklaşık %10’unun internete erişimi varken dağcılar Everest’in zirvesinde internet üzerinden canlı yayın yapabiliyorlar. Hem de HD olarak! Sinyal gücünü kanıtlamak isteyen bir telefon şirketi sayesinde dağcılar manzaranın yanında 4G internetin tadını da çıkarabiliyorlar…


SWAYAMBHUNATH STUPA (MAYMUNLAR TAPINAĞI)

Çok eski bir dini mekân olan Budist kompleksinde ikonik bir stupa ve pek çok tapınak bulunur. M.Ö 5.yüzyılda yapımına başlandığı bilinen Maymunlar Tapınağı zamanla hem Hindular hem de Budistler tarafından inşaası tamamlanmıştır. Bundan dolayı Hindular da ibadet için bu tapınağa ziyarette bulunmakta. Budistler ülkede azınlık olsa da iki din mensupları barış içinde yaşıyorlar.

Kesinlikle gidilip görülmesini tavsiye ettiğimiz bir ülke özellikle doların ve avrupanın bütçe anlamında ne kadar yüksek olduğunu düşünürsek şuan ki ekonomi yapısına göre oldukça elverişli bir seçenek.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Etkinliklerimizi yakından takip etmek ister misin?