2 Ocak 2019

Doğu Ekspresine bilet nasıl bulunur?

Kars’a nasıl gidilir? Bilet nasıl bulunur? En doğru yol rotası nedir?

 

Bir çok kişinin merak ettiği ve son zamanlarda hayalini süslediği Doğu ekspresi Kars‘a giden bu tren sayesinde her yıl binlerce insan trene atlayıp Ani harabeleri Çıldır Gölü gibi tarihi yerleri keşfetme imkanı yaşıyor. Hatta Kars‘a gitmişten Kaz yemeyi de ihmal etmiyor. Ancak Kars’a giden muhteşem rotalı trene bilet bulabilmek oldukça zor, hatta bu yolda pes eden çok kişi de mevcut. Peki Doğu ekspresi bileti nasıl alınır?       


Ortalama 24 saatlik sürek tren yolculuğunda Tren Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dan sonra Kars‘a ulaşıyor.Tren için normal koltukla vagonlardan bilet bulmak oldukça kolay ancak iş yataklı ve örtülü kuşetli ( 4 kişilik açılır yataklı ) vagonlara gelince sürekli dolu gözüküyor. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de internet sistemi üzerinden sizin dolu gördüğünüz yerler genellikle almayan kişilerin rezerveleri oluyor.TCDD sitesi sistemi şu şekilde işliyor. Siz siteye giriyorsunuz boş olan kutucukları işaretlediğiniz an 10 dakika boyunca hiç bir işlem yapmasanız, bileti almasanız bile o işaretlediğiniz kutucukları başkalarına dolu gösteriyor. Bu yüzden almadan işlemi sonlandıran kişinin seçtiği koltuk sistem üzerinde dolu gibi gözüküyor. Hal böyle olunca almak isteyen kişilerde dolu deyip hemen siteden çıkıyor. Aslında yapılan en büyük yanlışlardan biriside burada. 10 dakikada bir siteyi yenilediğinizde boş olan yerlerin açıldığını göreceksiniz.

Bilet açılış sistemi de şu şekilde işliyor
Biletler genellikle gece yarısı 00:45 ile 02:30 arası açılıyor bu saatlerde kontrol ederseniz daha rahat alma ihtimaliniz oluyor.

Bunun yanı sıra aslında en garanti sistem saat 22:00’dan sonra telefonla arayıp direkt telefon üzerinden almak.Kars’a gittikten sonra bilmeniz gereken önemli ip uçlarından biraz bahsetmeliyiz.
Ani harabelerine kalkan otobüsler VİP Turizm dükkanının hemen çaprazından saat sabah 8’de hareket ediyor.
Ani harabelerine giriş Müze kartınız varsa ücretsiz yoksa 10 TL karşılığında girebiliyorsunuz. Çevresinde cafe vb yerler olmadığı için yanınızda kahvaltılık götürmenizi öneririz. Ufak bir işletme var ama orada oldukça pahalı.
Kars ve çevresinde kamp yapılacak yerleri öğrenmek için TIKLAYIN


 

2 Yorumlar

 1. Cansu

  2 Ocak 2019

  Merhaba 4 kişilik örtülü kuşetli için bilet arıyorum ayın 20 ocak sonrası için bilet iptal eden olursa bana mailimden ulaşabilirse çok sevinirim. Cansu-fidan-eren@hotmail.com

  cevap
 2. Rafet

  5 Ocak 2019

  Merhaba ücretleri çok uçuk normal ücreti ne kadar bilgi verebilecé kişilerin rafetcoskun3@gmail.com hesabından ulaşmasını rica ediyorum

  cevap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Etkinliklerimizi yakından takip etmek ister misin?