9 Mayıs 2017

Çukurova Rock Festivaline Tarihini Bilmeden Mi Gideceksiniz?

Rock severler Türkiye Tarihinin ilk Rock Festivali ne zaman gerçekleşmişti biliyor musunuz? Peki ya yaklaşmakta olan yaşıyorken kaçırılmayacak festivalden haberdar mısınız?

Yaşıyorken bu etkinliği kaçırmayın!

Geçtiğimiz sene Balıkesir’de gerçekleşen Zeytinli Rock Festivali’nin ardından bu seneki festivalin de tarihleri açıklandı. Bu yıl Adana’da gerçekleşecek olan Çukurova Rock Festivali 12-13-14 Mayıs tarihleri arasında birbirinden ünlü sanatçı ve gruplar ile hayranlarını bekliyor. Çadırını kap gel!

Zeytinli Rock Fest 2016

2016 Zeytinli Rock Festivali 70 üzeri sanatçı ve 100.000 üzeri hayran katılımıyla harika görüntülere sahne olmuştu. Milyon yapımın üstlendiği festival adeta damgayı vurmuştu. Tabi bu festival ücretler konusunda fazlasıyla eleştirilmişti. Bu eleştirilere rağmen fazlasıyla katılım olsa da bu yılki festival için durum ne olur herkesin merakla beklediği bir soru. Yine de Çukurova Rock Festivalinden de aynı katılım ve coşkuyu görmeyi bekliyoruz.

Çukurova Rock Fest 2016

Festival Adana Galleria AVM’nin çim alanında gerçekleşecek. Gün içinde toplam yedi sanatçının sahne alacağı programda birbirinden ünlü isimler yer alıyor. Kral Pop Tv’nin medya sponsorluğunda ve Red Bull’un desteğiyle gerçekleşecek festival Milyon Tv ekranlarında da yayınlanacak. Müzikseverlerin 3 gün boyunca deneyimleyeceği bu eğlence şimdiden sosyal medya üzerinde #CRF2017 hashtagi ile heyecanla beklenmeye başlandı.

Adana Galleria AVM

12 Mayıs Cuma;

Pentagram, Mor Ve Ötesi, Pilli Bebek, Kurban, Kurtalan Ekspres, Direc-T, Madcap.

13 Mayıs Cumartesi;

Athena, Feridun Düzağaç, Seksendört, Umut Kuzey, Flört, Çamur, Anatolik.

14 Mayıs Pazar;

Teoman, Selda Bağcan & Boom Pam, Pinhani, Adamlar, Baba Zula, Deniz Tekin, Süpernova.

Eğer sizde bu eğlence kaçmaz diyorsanız bir an önce biletlerinizi buraya tıklayarak alabilirsiniz.

 

I. Bursa Rock Festivali (Tarihin ilk Rock Festivali)

Türkiye tarihinde gerçekleşmiş ilk Rock Festivalidir. 21 Temmuz 1986 tarihinde Çatı Müzik Stüdyosu tarafından organize edilerek Bursa’da gerçekleşmiştir. Türkiye’de İlk festivalin başlamasındaki en büyük etken, İlhan İrem’in girişimleri sayesinde olmuştur.

İlk Festivalden daha sonra 12 Mart 1988 Cumartesi günü saat 13.00’de Yazıcıoğlu Sineması’nda daha büyük bir organizasyon o dönemin Elit Müzikevi Sahibi Sedat Yıldırım Sarıcı’nın desteği ile gerçekleşmiştir.

O dönemin en iyi Rock müzisyenlerinin katıldığı festivalde Pentagram ve Teoman’ın vokalliğini yapmış olduğu Mirage grubunun yanı sıra Akbaba, Kahinler, The Mood, Softart, Combination, Bandaj, Suitcase, Craom, Shockwawes, Aksiyom, Airfax, Pegasus, Mavi Sakal gibi isimler de vardı.

Grup Mirage

Hatta o dönemlerde Bursa “Rock City” olarak anılmaktaydı. Bunun sebebi ise pek çok ünlü grubun Bursa çıkışlı olmasıyla birlikte ilk Rock Fest‘in gerçekleşmesiydi.  Konserler ise ardı ardına gelmeye devam etti.

Rock müziğimizin en önemli isimlerinden biri olan Şebnem Ferah gibi olağan üstü sese sahip bir diğer ünlü isim Özlem Tekin; Volvox isimli sadece kadınlardan oluşan bir Rock grubuyla Bursa’da çıkış yapmıştı. Grupta Şebnem Ferah vokallik yaparken Özlem Tekin klavyedeydi. Ardından ikili solo kariyerle hayatlarına devam etti.

Volvox

https://www.youtube.com/watch?v=5idf4Yu0Mrc

Bu efsane rock dönemini yeni kuşak pek bilmese de hala adını yaşatan ve savunan rock müzikseverler var. Ki benim fikrime göre Türk müziğinin en başarılı tarzlarının başında gelir Rock müziğimiz. Kendimize has Anadolu Rock müziğimiz ve çok güçlü vokallerimiz var. Bunun dışında bilmediğimiz, adı günümüzde neredeyse hiç anılmayan, yitip giden pek çok başarılı grubu sizler de keşfedip dinlediğinizde, günümüzdeki pek çok modern şarkıdan çok daha kaliteli olduğunu fark edeceksiniz.

İşte eski Rock gruplarından bazıları;

Yaşıyorken keşfedip dinleyin; yaşıyorken bu grupları yaşatın!

Etkinliklerimizi yakından takip etmek ister misin?