14 Temmuz 2017

CIA bilinmeyen sırlarından Akustik Kedi Projesi

Sınırları Zorlayan Proje. Akustik Kedi

Söz konusu ajanlık olunca sınırları oldukça zorlamak mümkün. Ünlü Bond filmlerinde gördüğümüz gibi normalde aklımıza gelmeyecek pek çok ajanlık yöntemi var. Fakat CIA 1960lı yıllarda ajanlık sınırını kesinlikle zorladı.

Akustik Kedi projesi ABD’de tarihinin en yaratıcı ama bir o kadar da ilginç ajanlık projelerinden biri olabilir. Bu projenin amacı kedilere cerrahi müdahalelerle mikrofon veya telsiz gibi elektronik cihazlar monte ederek ajanlık yapmaktı.

Bu proje kapsamında kedilerin kulaklarına veya tüylerinin altına kayıt yapabilecek ve odadaki konuşmalara iletebilecek cihazlar takılması planlanmıştı. Tabi konu kediler olunca dikkat dağınıklığı da kaçınılmaz. Kedilerin acıkmasını kısıtlamak ve sağa sola gitmelerini önlemek için mide operasyonları da gerçekleştirildi.

İlk kedi ajan saha görevine gönderildiğinde sonuç oldukça trajik oldu. Kedi çalışacağı alana doğru ilerlerken bir taksi şoförü kediye çarptı ve öldürdü. Kedinin üzerindeki tüm ekipman sökülerek yeni denemeler de yapıldı.

Fakat kedileri eğitmek oldukça zor bir işti. Kediler kafalarına göre hareket ediyordu ve istenilen yere gitmiyordu. Ayrıca dış ortamda kedilerin ölmesine neden olabilecek birçok faktör de vardı.

Bu gibi uygulama yetersizlikleri nedeniyle akustik kedi projesi 1960ların sonlarında iptal edilmiştir. Akustik kedi projesi farklı bir ajan uygulaması olarak tarihte yerini almıştır.

Bu bilgiler CIA yetkililerinin açıklamaları ışığında elde edilse de akustik kedi projesinin gerçekte ne kadar uygulandığı bilinmemektedir. Belki de 1960ların ortasında sokakta dolaşan kedilerden bazıları gizli ajanlardı. Yemek için sırnaşan kediler belki de sizin konuştuklarınızı dinlemek için gönderilen akustik kedilerdi.

Akustik kedi projesinin tam kapsamını bilmediğimiz için konu hakkında sadece fikir yürütebiliyoruz.

Ajan kediler kulağa çok fantastik gelse de kullanılabilecek en sevimli ajanlar olacakları kesin.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.