Bil, Oku
15 Haziran 2017

Beynin Karar Verme Ayarlarıyla Oynayacak 6 Uyarıcı

Beynin karar alma merkezi, anne karnındayken beynin  ilk oluşan parçasıdır ki sürüngen beyin olarak bildiğimiz bu kısmın yaklaşık 450  milyon yıllık bir geçmişi var*!  Kesinlikle bilmeniz gereken bu  altı uyarıcıyı kontrol altına alabilirseniz, beynin karar verme mekanizmalarına  hükmedersiniz. Şimdi ikel beynin kesinlikle tepki verdiği 6 uyarandan bahsedelim.

 1.Benmerkezci

Benlikle ilgili her şeye karşı hassastır. Kendine çabucak fayda katan  veya hayatta kalmasına yardım edecek  şeyler dışında her şeyi görmezden gelir, umursamaz.

İnsanların sizi dinlemesini istiyorsanız, önce onlara ne verebileceğinizi söyleyin.

 2.Zıtlık

Beyin durum değişikliklerine ya da müdahalelerine aşırı duyarlıdır. Çünkü beynin bu bölümünün ilgilendiği tek şey hayatta kalmaktır. Zıtlık olmadan ilkel beyin karar vermekte zorlanır veya hiç karar veremez.

İlkel beynin dikkatini çekmek için zıtlık yaratmanız gerekir.  Bunu alışverişe giderken sizi yanında götüren arkadaşınız/sevgiliniz üzerinde deneyin. Seçenekleri tanımlarken zıtlıklarla konumlandırın, nasıl çabuk karar alabildiklerine şaşıracaksınız!

3.Somut Veri

İlkel beyin yazı dili okuma becerisinde pek iyi değildir. Özellikle karmaşık mesajlar , asıl söylemek istediğinizin çözülmesini zorlaştırır.

İlkel beyin tarafından Fikirlere duyulan saygı o fikrin ne kadar basit, anlaşılması kolay ve somut olduğuyla doğru orantılıdır.  Sade ve net olun .

4.Başlangıç ve Son

İlkel beynin  dar ilgi aralığı, durum ve olayların başlangıç ve sonları dışında aradaki bilgileri tutmak için  enerji harcamaya hiç hevesli değildir.  Bu sebeple mesajınızın ortasında yer alan ifadeler ne yazık  ki  hatırlanmayacaktır.

Nörobilimciler ilgi seviyesini arttırmak için beklenti oluşturarak ödül merkezlerini harekete geçirebileceğinizi keşfettiler.  Bu bölümde salgılanan bir çeşit doğal uyuşturucu  dopamin ise  ilgimizi ve detayları hatırlama yeteneğinizi arttırıyor.  Beklenti oluşturun ve mutlaka karşılayın !

5.Görsel Uyarıcı

İlkel  beynin  görsel veriyi işleme hızı çok yüksektir.  Böylece otomatik olarak  bir şeyi algılamadan önce tepki verebilecek bir pozisyon alır.

Akılda kalmak için görsel veriler kullanın.

6.Duygu

İlkel beyni harekete geçiren duygulardır.  Herhangi bir duygu hissettiğinizde hormonlar hızla beyne doğru yol alır ve sinir hücrelerini olmadıkları kadar hızlı ve güçlü bir hale getirir. Bu sebeple, güçlü duygularla yaşadıklarınızı hatırlamanız olasıdır.

İnsanlar nasıl hissettiklerini asla unutmazlar. Konuşurken insanların duygularını harekete geçirecek yollar arayın !

*:Robert Ornstein- The Evolution of Consciousness
Kaynak: Nöromarketing – Patrick Renvoise & Christophe Morin

Etkinliklerimizi yakından takip etmek ister misin?