7 Mayıs 2017

Baltık Üçlemesi 1

Baltık ülkelerini nasıl bilirsiniz? Doğru soru şu belki de Baltık ülkelerini bilir misiniz? İskandinav ülkelerini tek solukta sayabiliyorken onların kapı komşuları kuzeyin üç güzeli Baltıklara hepimiz pek bir yabancıyız.

Letonya, Litvanya, Estonya.

Kuzeye daha kuzeye derken rotanızı Baltık ülkelerine çevirmeli ve bu üç güzel ülkeyi görmelisiniz. Bu üç güzel ülkeyi sizlere tanıtacağım.

İlk durağımız LETONYA.

Başkenti ve en kalabalık şehri Riga olan ülkenin 2 milyonluk nüfusu ve Konya’nın yaklaşık iki katı olan yüz ölçümü ile küçük ama pek huzurlu bir ülke üstelik 2013 yılında çöken market çatısında hayatını kaybeden 56 kişinin ölümünden kendini sorumlu tutan başbakanları ile de örnek bir ülke.

Ülkenin dili Hint-Avrupa ailesine ait olan Letonca ancak öğrenmesi pek de kolay bir dil değil, Letonya’ya giderken Rusça bilenler kendilerini şanslı hissedeceklerdir çünkü Sovyet Rusya’nın etkisiyle halkın büyük çoğunluğu Rusça bilmektedir,hatta bölgede yaşayan Rusların kendilerine ait günlük gazeteleri bile mevcuttur üstelik lezzetli Leton çikolatası olarak da bilinen Laima aslında Ruslara aittir. Geçim kaynakları ise tarım.2014 yılına kadar para birimi Lat idi ve 1 Lat 4 Türk lirasına eş değerdi. Günümüzde ise Euro kullanıyorlar ve ne yazık ki hızla göç veren ülkenin ekonomisi gelecek vadetmiyor.

Ülkemiz haberlerine yalnızca kadın nüfusları ile konuk olsalar da renkli dans ve jazz festivalleri,başkentin renkli sokakları,muhteşem orman manzaraları,Baltık denizine kıyısı ve Sovyetlerin izlerini taşıyan bir Avrupa Birliği ülkesi Letonya. 

Şimdi sizlerle kısa bir Letonya turu yapalım 🙂

1.Riga

Yüz yıllardır süren noel ağacı süsleme geleneği ilk olarak Riga’da başlamıştır. Noel gecesi kutlamalar başlamış hatta ilerleyen saatlerde sokağa taşmıştır o sırada bir grup, ağacın etrafında dans etmeye, dönmeye ve etraftaki süsleri ağaca asmaya başlamış ve ilk noel ağacı böylece süslenmiş ardından bir geleneğe dönüşmüştür. Riga, kara kedisi ve Old City’nin renkli evleri ile meşhurdur. Sonbaharın çok yakıştığı şehirde müzeler,parklar ve göreceğiniz en güzel mezarlardan biri de bulunmakta.

2.Jelgava

Riga’ya yaklaşık 40 dakika tren mesafesinde olan Jelgava, Lelupe Nehri’nin içinden geçtiği güzeller güzeli Jelgava Sarayı’nın ev sahibi, küçük ve 65 bin nüfusluk bir şehirdir. Şehrin simgesi haline gelmiş olan “Jelgava Palace” günümüzde Jelgava Univercity of Agriculture’a ev sahipliği yapmakta ve hala kral mezarlarını içinde saklamaktadır. Sarayın üniversite olarak kullanılması binanın ruhuna ihanet etmenin aksine yepyeni bir ruh kazandırmış ve asla tahrip edilmemiş,sarayın yüksek duvarları içinden geçen nehir ve her mevsim ayrı renge bürünen bahçesi ile görülmeye değer.

3.Sigulda 

Ülkenin ormanlarında yürümeye ve hala bozulmamış gerçek oksijeni ciğerlerinize doldurmaya hazırsanız yola koyulun. Sigulda ormanların ve kalelerin şehri. Turaida ve Sigulda Kalelerine ulaşmaya çalışırken kendinizi masallarda hissedecek ve yeşilin,sarının bir şehre ne kadar yakıştığına şahit olacaksınız.

4-Jurmala

Baltık Denizi’nin en uzun kıyısında yürümeye ve denizin kokusunu içinize çekmeye hazır mısınız? (İşin aslı kuzeydeki tuzluluk oranı az olduğu için alıştığınız iyot kokusunu duymamak sizi şaşırtabilir.) Jurmala, Letonya için oldukça önemli bir tatil merkezi olmanın yanı sıra önemli bir  merkezidir.

Bonus:

Letonya’nın milli içkisi: BALSAM

Black Balsam geleneksel bir likördür, gittiğiniz yerlerde ikram edilir, balsamlı çikolatalar oldukça lezzetlidir tüm bunların yanı sıra kahvenize de karıştırıp keyifle tüketebilirsiniz.

Bonus 2:

Sveiki: Selam

Labrit: Günaydın

Labdien: İyi günler

Labvakar: İyi akşamlar

Paldies: Teşekkürler

Ludzu: Rica ederim demektir 🙂

 

1 Yorum

  1. […] Üçlemesinde ikinci durağımız Litvanya. Letonya ile adı sık sık karıştırılan Litvanya tipik bir Baltık olmasından mütevellit küçük, […]

Yoruma kapalı