27 Nisan 2017

77 Yaşına Giren Al Pacino ve Kesinlikle İzlenmesi Gereken 7 Filmi

25 Nisan’da 77 yaşına basan Alfredo James Pacino’nun onlarca başarısı ve onlarca filminden bahsedebiliriz.Oscar’ı nasıl hakederek aldığından, aday olup alamadığı onlarca ödülden bahsedebiliriz ama onlardan çok ben onun 7 filminden ve birde 1971’den günümüze Al Pacino bakışlarını izleterek size onu anlatacağım.Hem insanı en iyi bakışları anlatır felsefesine çokta uygun olacak bu davranış.İlk olarak Al Pacino Sinema’da ki kariyerini bakışlarıyla anlatsın.

 

 

Al Pacino’yu tanıdıysak sıra filmlerine geliyor.Öncelikle en iyi yedi filmi yazamadım.Kişisel görüşler dahilinde değişen bir konu olması kadar Al Pacino’nun en iyi 7 filmini hazırlamak epey zor olurdu inanın.

Kadın Kokusu (1992)

(Scent of a Woman) Yönetmen: Martin Brest

Öncelikle ona Oscar kazandıran Kadın Kokusu ile başlamak gerekir diye düşündüm.Hepimizin aklına tango sahnesi ile kazınmış bu filmi izlediğinizde düşündüğünüz ilk şey Oscar’ı sonuna kadar hakkeden bir oyunculuk.Scent of a Woman bir öğrencinin Noel’de eve gitmek için gereken uçak parasını denkleştirmek amacıyla gözleri görmeyen Frank’e yardımcılık yapması için gelen teklifi kabul etmesi ve bunun ardından gelişen olayları anlatıyor. Frank (Al Pacino) ordudan sağlık sebepleri ile emekli olmuş ama yaşama sevincini yitirmemiş deli dolu bir adamdır. Charlie’nin ise toy bir delikanlı olarak hayatta daha öğreneceği çok şey vardır. Charlie’nin hayatındaki en büyük tecrübesi yaşaması için gereken her şey hazırdır.

 

Büyük Hesaplaşma (1995)

(Heat) Yönetmen: Michael Mann

Neil McCauley, usta bir hırsızdır. En iyilerinden sayılmasının sırrı, tehlikeyi hissettiğinde hiçbir bağı olmadan kaçabiliyor olmasıdır. Kendisi gibi profesyonellerden oluşturduğu ekibiyle en zorlu işlerden bile başarıyla çıkabilmektedir. Peşinde olan Dedektif Vincent Hanna bile McCauley’i hayranlıkla izlemektedir. Onu yakalamak dedektif için bir saplantı haline gelmiştir, özel yaşamını bile bu uğurda feda etmeyi göze almıştır. Çetenin son ve en büyük soygun planı, bu iki ezeli rakibi karşı karşıya getirecektir. 1999 yılında Köstebek ile Oscar’a aday olan ve 2002 yapımı Ali filmiyle de büyük beğeni kazanmış yönetmen Michael Mann’ın yazıp yönettiği usta işi bir aksiyon filmi olan Büyük Hesaplaşma, aynı zamanda Robert De Niro ve Al Pacino’nun karşı karşıya geldiği ve Val Kilmer, Jon Voight, Tom Sizemore gibi tecrübeli oyuncularla dolu bir yapım.

Köstebek (1999)

(The Insider) Yönetmen: Michael Mann

1970’li yıllarda geçen öykü, FBI’ın o yıllarda büyük fırtına koparan bir operasyonundan esinlenerek yazılmış. Yaşlı ve deneyimli bir mafya babası olan Lefty rolünde ünlü aktör Al Pacino var. Lefty karakteri film boyunca kendisini Donnie Brasco olarak tanıtan Joe Pistone’a ‘göz kulak’ oluyor. Aralarında kurulan dostluk, daha sonra Pistone’un büyük bir çelişki yaşamasına neden oluyor… Bu camiada iyi adamlar da olduğunu görüyor, ancak mesleğini de icra etmek zorunda kalıyor. Filmde Al Pacino ve Johnny Depp’e Michael Madsen, James Russo ve Anne Heche gibi ünlü oyuncular eşlik ediyorlar..

Donnie Brasco (1997)

Yönetmen: Mike Newell

Film Joseph D. Pistone adındaki gizli bir ajanın gerçek hikayesini anlatıyor. 1970’lerde Bonanno isimli bir suç ailesinin içine sızan Pistone sonraları Donnie Brasco olarak çağrılmaya başlanacaktır. Rolü gereği mücevher kaçakçılığı ve hırsızlığı yapan Brasco zaman geçtikçe federal ajan ve suçlu arasındaki çizgide öbür tarafa geçecek, çıkmaz bir yolun içine girecektir.

Baba (1972)

(The Godfather) Yönetmen: Francis Ford Coppola

Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan eser, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor.Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçerler. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.

Film o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye’de en fazla izlenen ve satılan film olma özelliği de taşır.

Serpico (1973)

Yönetmen: Sidney Lumet

Serpico rüşvet kabul etmeyen, akıntıya karşı yüzen, idealist bir New York polisi. Teşkilatın kara koyunu olma pahasına dürüstlüğünden ödün vermeyen genç polis Serpico’da Pacino, kuşağının en iyi oyuncularından biri olduğunu kanıtlamış, Altın Küre’yi kazanmış, Oscar’a da aday olmuştu.

Yaralı Yüz (1983)

(Scarface) Yönetmen: Brian De Palma

Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Küba’ya göç edecek olan binlerce insanın içerisinde azılı suçlular ve akıl hastaları da vardır. Bu azılı suçluların en bilinenlerinden Tony Montana da yakın arkadaşı Manny Ribera ile Miami’ye göç eder. Montana kendisini ülkenin uyuşturucu babalarından biri olan Frank Lopez’in kanatlarının altında bulur. Montana’nın ise geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde oldukça iddialı ve cesur hedefleri vardır. 1932 tarihli kült filmin Brian De Palma tarafından yeniden çevrilmiş hali olan Scarface’in senaryosunu Oscar’lı yönetmen ve senarist Oliver Stone yazdı. Tony Montana’yı ise Al Pacino canlandırıyor.