Yılbaşında da farklı bir rota çizmek ve İstanbul dışında bir yerde yeni yılı karşılamak istiyordum. Çünkü benim hayalimdeki Yılbaşı; soğuk ve her yerin beyaza büründüğü her yerin ışıl ışıl süslendiği bir gün. Bu yüzden yılbaşında iznimi birkaç gün daha fazlalaştırarak en güzel kar manzaralarını izlemeye odaklanarak yaklaşık bir ay öncesinden bir rota çizdim. 

KAPADOKYA

Kapadokya her zaman gidip görmek istediğim yerlerin başında yer alıyordu kış mevsiminin o güzel manzarayı beyaza kapladığını da düşününce rotamı direk Kapadokya üzerinden planlamaya başladım. İstanbul’dan direk Kapadokya’ya ulaşım var ama ben Ankara üzerinden geçtim. Ankara’dan Nevşehir’e birçok otobüs firmasının seferleri bulunuyor. İstanbul’dan direk ulaşım 100 TL civarında. Ankara’dan Nevşehir ise 70 TL ve ortalama 4 saat sürüyor. Nevşehir otogardan Göreme, Avanos ya da Üçhisara minibüsler bulunuyor. Ücretleri de ortalama 5-7 TL

Yılbaşı olması sebebiyle Kapadokya’da bulunan otellerin fiyatları gerçekten çok pahalıydı sonrasında da yeni keşfettiğim ve iyi ki de keşfettiğim Agoda Uygulaması üzerinden Kapadokya’da hostel olduğunu öğrendim ve tabi ki de tercihimi bu yönde kullandım. Bölgede bir çok ev, otel ve hosteller mağaraların restore edilmesiyle oluşturulmuş. Hostel Göreme’de ve minibüslere de 2dk yürüme mesafesinde bulunuyordu. 16 Kişilik odalarda günlük 50TL, 4 kişilik kadın odalarında da konaklamak kahvaltı dâhil(gerçekten mükemmel bir kahvaltısı var 🙂 ) 63TL idi ben tercihimi kadın odasında kullanarak iki gece için 126 TL ödedim. 

Aşıklar Seyir Tepesi

Her gezimde yaptığım gibi sadece konaklamayı planlamıştım. O yüzden hostele yerleştikten sonra hostelde tanıştığım insanlardan yemek ve gezmek için birkaç fikir alıp Göreme’nin dar, Arnavut kaldırımlı ve hepsi bir birinden farklı mağara evleri arasında gezinmeye başladım. Göreme gerçekten çok küçük bir yerleşim yeri genelde bir sürü restoran özellikle kebapçı ve Çin restorantı ve hediyelik eşya satan dükkanlar var biraz daha tepe çıktıkça da sadece otel var. Restoranların menüleri bir diğerinin aynısı sayılabilir bölgenin en meşhur yiyeceği ise Testi Kebabı fiyatları da ortalama 45-70 TL arasında değişiyor. Az bütçeyle gezmek istediğimden ben tercihimi fiyatları gerçekten çok uygun olan Ekspress Fırın’dan yaptım. 

Göreme- Aşıklar Seyir Tepesi

Merkezden yürüyerek yaklaşık 5 dk uzaklıktaki Göreme-Aşıklar Tepesi’ne gittim. Giriş için 3 TL ödedim. Göreme, mağaralar ve peri bacalarını buradan kuş bakışı izleyebilirsiniz. Kış mevsiminde her zaman açık değil ama buraya gittiğinizde tepedeki restoranda sıcak şarap eşliğinde bu manzarayı izlemenizi öneririm 🙂

Hava kararmaya başladığından hostele doğru yola çıktım. Merkezde A101,  BiM bulunuyor buradan akşam yemeği Yayla Bakliyat’ın ısıt ye yiyeceklerinden aldıktan sonra hostelde yanımda getirdiğim Nurgaz ocağımla yemeğimi yaptım ve bir sonraki gün için planlama yaptım. Bu tarz yolculuklarda Nurgaz ocaklarına göz atmanızı öneririz.

Balonlar sabah 7.00-7.30 arasında havanın durumuna bağlı olarak kalkıyor. Sabah 7.30’da direk balonların en güzel gözüktüğü Aşıklar Tepesinde yerimi aldım. Yaklaşık yarım saat içerisinde bütün balonlar gökyüzünde dans etmeye başladılar🎈

Bu güzel manzarada birçok hatıra fotoğrafı çekildikten sonra ilk olarak Avanos’a geçtim. Burada birçok yeraltı çarşısı bulunuyor hemen ilk gördüğüm yer altı çarşısına girdim. Çanak-çömlek yapanları izlemek ücretsiz ama denemek isterseniz çoğu dükkanda ortalama 15 TL karşılığında siz de deneyimleyebiliyorsunuz.

Avanos’da yapılar Göreme’ye göre daha şehirleşmiş binalardan oluşuyor. Dicle nehrinin üzerinden geçen tahta köprüde biraz dinlendikten sonra rotamı Üçhisar’a çevirdim. Üçhisar biraz daha yüksek bir noktada olduğundan burası karlıydı kaleye çıkmak için yine dar sokaklar ve mağara evler arasından ilerleyerek Üçhisar Kalesi’ne ulaştım. Bu bildiğimiz kaleler gibi değil içerisinde bir çok oda,medrese, kilise bulunuyor ve mağaralar şeklinde odalar. Bu kaleye de çıkmak 9TL öğrenci için ise 4,5TL. 

Az zamanda her yeri listeye sığdırmak çok zor olabiliyor hele de ulaşımı kendiniz sağlıyorsanız o yüzden buradaki Güvercinlik vadisini es geçip rotamı Göreme Açık Hava Müzesine çevirdim yine minibüs ile ulaşımı sağladıktan sonra yaklaşık 1km yürüyerek buraya ulaştım. Saat 17.00de kapandığından bu büyük vadi içinde her noktayı gezme şansım olmadı ama vadi içerisinde birçok kilise ve manastır bulunuyor. Müze kartınız var ise ücretsiz yok ise 54TL. Yeni yıla dakikalar kala her restoran ve otelden havai fişek atmaya başladılar sanırım bu 10-15 dk boyunca sürekli devam etti gökyüzü ışıl ışıl olmuştu. 

GÜNEY EKSPRESİ

Ankara – Kurtalan arasında haftanın 5 günü olan bu sefer Doğu Ekspresi için benim gibi bilet bulamayanlar için güzel bir seçenek olacaktır. Gece biletlerin çıktığı an kaptım biletimi önce Kayseri’den Diyarbakır için 52,5 TL, Diyarbakır’dan Ankara için ise 70TL ödedim. 

DİYARBAKIR

Kayseri’den yaklaşık 12 saat yolcuğun ardından Diyarbakır’da indikten sonra Suriçi tarafında birçok gezilecek yer olduğundan buraya yakın bir konaklama yapmak üzere yaklaşık 1 km yürüdükten sonra yine Agoda uygulaması üzerinden Dağkapı’da 80 TL’ye bir hotel ayarladım ve yine kahvaltı dahildi 🙂

Diyarbakır Müzesi

Diyarbakır Sur bölgesi gerçekten büyüleyici bir havaya sahip. Sur ile çevrili bölgenin içindeki sokaklar evler ve yaşamları görebilmek için haritayı kapatıp oradan oraya kaybolarak gezdim bir süre. Sonrasında Diyarbakır Müzesi’ne geçtim oda suriçinde kalıyor giriş ücreti 10 TL, öğretmenlere ücretsiz. Burada Diyarbakır’dan MÖ 10400 yılından günümüze kadar çıkarılan eşyalar sergileniyor. Müzenin hemen yanında bulunan Hz.Süleyman cami ise burası için en kutsal uğrak yerlerinden biri.

Sonrasında yine sur içinde bulunan Ulu Cami’ye geçtim burası da Anadolu’nun ilk camisi ve içeri adımınızı attığınızda o tarih kokusu geliyor. Birçok döneme ait işlemeler ve yapılar mevcut. Yağmurun da etkisiyle hemen Ulu Cami’nin karşısında bulunan Hasan Paşa Hanı’na gittim han içerisinde birçok hediyelik eşyacı ve meşhur Diyarbakır Kahvaltıcıları mevcuttu ama ben seçimi Dibek Kahvesi içerek kullandım 🙂 Buraya uğrarsanız kahvaltısını deneyin Van Kahvaltısı’na baya güçlü bir rakip olduğunu söyleyebilirim.

Suriçi sokakları

Sur içinde ve birbirine çok yakın olan Ziya Gökalp , Cahit Sıtkı Tarancı ve Ahmed Arif müzelerini ziyaret ettim. Sur içi sokakları beni Sülüklü Han’a çıkardı. Sülüklü Han’a birçok değişik şerbet ya da şarap içerek zaman geçirebilirsiniz. Bulunduğum yerden yaklaşık 10dk yürüme mesafesinde Mardin Kapısı’nın oradan minibüsler ile On Gözlü Köprüye geçtim. Akşam yemeğimi ise tavsiyelere uyup Ciğerci İbo’da ciğer yemeye geçtim. Hep söylenen yemekten çok meze, salatanın masaya gelmesinin doğru olduğunu da görmüş oldum ortalama 25-30TL ödeyerek tıka basa doydum. Sabah trenim olduğundan otele erkenden geçerek dinlendim.

GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ

Diyarbakır Gar’dan 11:30 gibi trene bindim. Örtülü kuşetlerde koltuklar yatak oluyor ve ranza şeklinde yataklarla birlikte odada 4 kişi kalıyor temiz çarşaf yastık da TCDD tarafından size veriliyor24 saate yakın bir yolculuk olduğundan yanıma birçok abur cubur ve ısıt-ye yiyeceklerden almıştım. Ama tren hareket ettikten sonra diğer konpartmandakiler ile bir anda herkes yardımlaşmaya başlıyor sürekli çay-kahve ikramları ve bol bol muhabbetle zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bile 🙂 Trende yemek vagonu da mevcut fakat pulan yani koltuklu yolcular dışında çok fazla tercih edilmiyor fiyatları ise makul.

Gündüz yolcuğunda birçok dağ, vadi, baraj manzarası ile yolculuk yapıyorsunuz. Beni bu kadar uzun saat yolculukta tek korkutan trenin sesi ve hareketi bir süre sonra beni rahatsız eder miydi ama trenin hareketini hiç hissetmiyorsunuz hatta bir süre sonra beşik tadında erkenden uyumanız garantiJ Sabahın ilk ışıklarında da Ankara’ya varmıştım. 

Tam da hayal ettiğim gibi bir yılbaşı geçirdim. Hayallerimize çok uzak değiliz aslında. Sadece biraz cesaret, çok denmeyecek kadar bir bütçe ve biraz da planlamayla siz de hayallerinizi ertelemeyin. Daha doğrusu hayallerinizden ulaşmak için bahaneler üretmeyin, Yaşıyorken Yapın 🙂

Etkinlik hakkında yorum yap

Kategoriler