Oku
27 Şubat 2017

Nedir Bu Kpop?

Kpop, İngilizce de Korean Pop ‘un kısaltması olup, Kore müziğinin ötesinde Güney Kore’nin bir alt kültürü haline gelmiştir.  2000’li yıllarda özellikle Jpop’u geride bırakarak Kpop Asya Müziğinin temsilcisi olmuştur. Sırf bu sektör için ülkeyi ziyaret eden turistlerin sayısı yıllar geçtikçe katlanarak artmıştır.

Dünya’da Güney Kore dendiği zaman artık insanların akıllarına öncelikle müzikleri ve klipleri geliyor. 2012 yılında Youtube’da en fazla beğenilen video olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başaran Psy Gangnam Style, Kore Pop’unun temsilcilerinden diyebiliriz. Bilmeyen yoktur herhalde?

Peki nedir bu Kpop? Onu ilginç kılan ne?

İlk bakıldığında renkli klipleri olan, değişik giyimleri ile farklı gözüken sanatçılardan oluşan bir müzik akımı olduğunu görüyoruz. Biraz Amerikan Pop’unu andıran, bazen çocuklara bazen gençlere ve bazen de büyük yaşlara hitap eden, bünyesinde her çeşit müzik türünü barındıran Kpop’un arka planında çok şey gizli.  Özellikle de son yıllarda bir ‘Trend’ haline gelen bu müzik türünün sadece Türkiye’de 150 binin üzerinde hayran kitlesi olduğu bilinmektedir. Müziğin ilginç yanı ise özellikle ‘fan’ kavramını bizlere aşılayan büyük hayranlarının olması. O kadar büyük ki bu fan kitlesi, hayran oldukları kişiler için intihara kalkışanlar bile var!

Belki de Kpop’u ilginç kılan en büyük yanı da arka planındaki gizemdir. Biraz daha detaya inecek olursak insanların sevmesini sağlayan o gizemli yanını keşfedebiliriz.

Ülkede Kpop’u oluşturan belli başlı şirketler vardır. Sayamayacağımız kadar çok olan bu şirketlerde yetişen sanatçılara ‘idol’ adı verilmektedir. Küçük yaştaki yetenekler bu şirketlerce keşfedilip yıllarca eğitim görüyor ve son olarak stajlarını da tamamlayıp sahneye çıkmak için hazır oluyorlar.

(Red Velvet)

Şirketlerin amacı idollerinin göz alıcı kıyafetleri, ilginç görüntüleri ve güzellikleri ile kusursuzluğu yakalamaktır. İdoller yalnızca ses eğitimi değil; dans, oyunculuk, dil ve birçok görgü kurallarını öğrendikleri dersleri de almakta. Görüntüleri dışında doğal ve eğlenceli kişilikleri ile de dikkat çekmektedirler. Sürekli olarak programlara katılmaları, günlük yaşantılarına kadar görebildiğimiz çeşitli eğlence programlarının olması özellikle de gençlerin idolleri yakından tanıyıp onlara kör kütük bağlanmasına sebep olmaktadır.

(BTS)

Genel olarak çeşitli eğitimlerle yetiştirilen bu idoller bir araya getirilerek grup adı altında çıkış yapıyor. Kendini bireysel olarak geliştiren bazı idoller ise tek başlarına çıkış yapabiliyor. Şirketlerine bağlı kalmaları için her sene yenilenen bir sözleşme imzalamaları gerekiyor. Bu sözleşmeler sayesinde tamamen şirkete ait oluyorlar ve isteklerine göre hareket etmeleri kısıtlanıyor. Pek çok idol bazen ağır şartlar içeren sözleşmeleri kabul etse de istisnalar olabiliyor. Dağılan gruplar, aileleri ile görüştürülemeyen idoller ve hatta şirketle mahkemelik olanlar bile olabiliyor.

(EXO-12 shaded 9 man/ 12 gölgeli 9 adam)

Bir diğer ilginç yanı ise hemen hemen her grubun konseptli çıkışlar yapması diyebiliriz. Aslında bu sektörü tam anlamıyla tanımayan insanların bile dikkatini bu yönüyle çekmeyi başarmıştır Kpop. Albüm çıkacağı zaman müzik grupları belli başlı bir konsept adı altında giyiniyor, her şarkı için farklı dans karografisine çalışıyor ve bu konsepte uygun hikayelerce kaliteli müzik klipleri yayınlanıyor. Bazı müzik klipleri hikaye şeklinde ilerlediği için kliplerde çeşitli semboller, gizemli anlamalar da mevcut olabiliyor. Yani arka planda ciddi bir emek sarf ediliyor ve hayranlar bu gizemli klipleri çözmeye çalışarak Kpop’a daha çok zaman ayırıyor.

Bunun dışında renkli ve eğlenceli klipler dendiğinde ilk akla gelen grup her zaman Bigbang oluyor;

Kpop’un en büyük şirketleri SM, YG, JYP ve son yıllarda tek bir grup ile bu şirketlere ulaşan BIGHIT olmuştur.

 

İdoller canlı performanslarda da kusursuz olmalıdırlar. Konserleri genelde şova dönüşen bu grupların hayranları da çeşitli lightstick ve tezahüratlarla uyum içerisinde şarkılara eşlik etmektedir.

Peki bu sektör nasıl ilerliyor? Nasıl takip etmeli?

Grupları tanımak için birçok program aracılığı ile isimlerini öğrenebilir onları yakından tanıyabilirsiniz. Bu programlar genellikle oyun, eğlence ve etkinlik tarzında olduğu için hemen hemen izleyici kitlesini hızla yakalamaktadır.

Müziklerini takip edebilmek için ise, önce çıkış yapacağı net tarihi sosyal medya üzerinden bildirmeleri beklenir. O tarihe kadar çeşitli reklamlar ve albüm hakkında ipuçları paylaşılır. Çıkış klibi Youtube üzerinden yayınlanır.Hatta bazı zamanlar o kadar çok izlenme olmuştur ki, site geçici olarak çöküş yaşamıştır.

Klipler yayınlandıktan sonra grubun canlı performans sergilediği video yayınlanır. Bu performanslarda genellikle hayranların melodik olarak yaptığı tezahüratlar (fanchants) dikkat çeker.

Örnek fanchants- hayran tezahüratları;

Daha sonra grupların kendi başlarına kayıt ettikleri dans pratik videoları yine Youtube üzerinden yayınlanır.

13 kişiden oluşan Seventeen grubunun dans pratik videoları dikkat çekiyor.

Müzikleri kadar danslarına da önem veren bu sektör, karografileri ile akım haline gelmiştir. Dans pratik videolarının yayınlanmasını bekleyen bu hayran kitlesi hemen çalışmalara başlar ve çeşitli cover videoları ile en az grup kadar başarılı bir şekilde karşımıza çıkarlar.

Sadece hayranların dansları ile oluşturulmuş örnek bir klip;

Peki Kpop’un olumsuz yanları var mı?

Ve tabii ki ‘kusursuz’ diye bir şey yoktur. Her ne adar ışıl ışıl görüntüler, programlanmış bir makine gibi hatasız dans gösterileri, giyinişleri göz alıcı olsa da bu sektör hakkında olumsuz eleştiriler var. Özellikle genç yaştaki kızların fazlasıyla kendini bu sektöre kaptırmış olması ailelerini endişelendirebiliyor. Onlar gibi giyinmek, beyaz kusursuz bir tene sahip olmak, şarkı söylemek dans etmek ve bunlara sahip olamayınca yakınmak, kendini beğenmemek çocuklar da çok sık görülebiliyor.

Ancak biz buna şimdilik ‘ergenlik takıntısı’ diyerek geçiştirirsek bunun dışında çocuklarda olumlu bir yanını da görebiliyoruz. Kpop’u kovalayan gençler genel bir araştırmaya göre daha hayat dolu, anlayışlı, empati kurabilen, hayal gücü geniş oluyor.

Bir Arap öğrenci Alaa Abid, Kpop’u neden sevdiğini şu sözleri ile açıklıyor; “Bu müzik bize umut veriyor. Umut, Kudüs’te bazen bulunması en güç şey”.

Başka bir yandan bir psikologun Kpop hayranları için söylediği şu sözlerde dikkat çekiyor;

“Koreli ünlüleri kovalayan o çocukları hafife almayın . Kalpleri herkesten daha saf. Onların cesaretlerini seviyorum. Onlar dil ve kültür engellerini çözmek için ellerinden geleni deniyorlar. Onlar barış sembolü… Onlarda ırk ayrımcılığı yok, farklı ülkelerden aynı ilgi ile insanlara yardım etmek onları herkesten daha fazla tutkulu ve sıcak yapıyor. Onlarda ihanet yok. Kalıcılar ve kolay kolay vazgeçmezler . Koreli yıldızları seven onlar, hayatta hiç yaşamadığımız aksiliklere deneyimli. Çünkü iç yaşamları güçlüdür. Kolayca ağlayan uzun süre gözyaşı döken hassas çocuklarda vardır. Onların bellekleri çok iyi. Onlar Korece’yi kısa sürede anlayıp şarkı sözlerini hatırlıyorlar ve koordinasyonları becerileri de çok güçlü . Çoğu neşeli çocuklar… Kendilerini tutamıyorlar ve ünlü ile ilgili bir şeyi satın almak için bir sürü yol gidebiliyorlar, kısacası bu çocuklar diğerlerinden çok farklı ve düşüncelerini anlamak kolay değildir. Genel olarak benzer ilgi alanlarına sahip olanlar yalnızca onların kendi dünyasına girebilir.”

Kısacası Kpop’u anlamak biraz uğraş gerektiriyor…

Eğer sizde bu müzik türünü kendinize yakın hissettiyseniz, yaşıyorken dinleyin deriz. 🙂

13 Yorumlar

 1. Enes özdemir

  18 Nisan 2017

  Bulabildiğim en kapsamlı haber şuan bu, peki bu yoldan bir türk gitmek isterse ne yapmalı, hayran olarak değil bir T-Pop kültürü başlatmak için, bunun üzerine bir yazı yazarsanız çok memlun olurum…

  cevap
  • Şahender Akliman

   20 Nisan 2017

   Yorumunuz için çok teşekkürler. Güzel bir soru sordunuz, en kısa zamanda bu konuya değineceğim ve takipte kalırsanız Kpop hakkındaki nice diğer yazılarımı da takip edebilirsiniz 🙂

   cevap
  • Elif

   18 Şubat 2018

   Enes Özdemir kelimelerin tekrarından oluşan bir şarkıya bütçesi düşük bir klip çekince zaten t-pop yapmış olursun.

   cevap
 2. […] Okumadıysanız ‘Nedir bu Kpop?’ yazısı için tıklayın. […]

  cevap
 3. JUNGKOOK UN TAVŞANI

  1 Ekim 2017

  😀 BTS i görünce çok mutlu oluyorum yaaaa

  cevap
 4. iARMY

  16 Ocak 2018

  Türkiye’de Kpop’a karşı gerçekten saf bir nefret var.İnsanların doğduğu,büyüdüğü ve yaşadığı yerler üzerinden yargılıyorlar.Ve her Kpop sevip dinleyen “Kore Fanı” veya “Korecan” olmuyor.Veya her Kpop dinleyen “İmam Hatipli” “Ergen” “Eşcinsel” veya “Terörist” olmuyor.Şunu lüften aklınıza sokun.Benim 8 yaşında Kpop dinleyen kardeşim da var 30 yaşlarında Kpop dinleyen ablam da.Ayrıca bıiu sadece kızlarla sınırlı değil.Birsürü de fanboy var.Artık ÖN YARGIYI BIRAKIN

  cevap
 5. AhgaseGirl

  16 Ocak 2018

  Çok güzel yazıydı gözüm Got7’ı aramadı değil şaka bir yana cidden çok güzel yazı

  cevap
 6. Fatma

  18 Ocak 2018

  Merhaba, öncelikle yazınız çok ayrıntılı ve güzel olmuş elinize sağlık. Acaba yazıda ismi geçen psikolog kimdir ve nereden kaynak gösterilmiştir merak ettim. Bilgi verirseniz çok sevinirim

  cevap
 7. bir bts a.r.m.y

  5 Şubat 2018

  ohhho kpop can ya inşallah bir idöl olur türkiyeyi temsil ederim en büyük hayalim türkiyede ünlü olmaktı şimdide korede ünlü olmakkk 🙂

  cevap
 8. Bangtan sonyeondan

  4 Mart 2018

  Cb nedir acaba???

  cevap
 9. I AM EXOL WHO ARE YOU

  2 Nisan 2018

  12 gölgeli 9 adamı görünce kalbimin heyecanı…

  cevap
 10. Lloyd Saybork

  9 Temmuz 2018

  Gerçekten K-Pop’u çok duydum ve merak ettim,merakımda şundandı “K-Pop ve Popu ayıran şey nedir?”Bu makalenizi okuma sebebimse insanlarla konuşurken cahil kalmama isteğimdir.Bu aralar fazla,çok fazla duyuyorum ve genellikle kızlardan duyuyorum.Değişik isimlerden bahsediyorlar ve değişik eleştirilerde bulunuyorlar.Hiç orta bir kısım görmedim ya anti oluyorlar ya da Army.Ben sevmiyorum sanırım anti oluyorum ama bu guruba karşıda sonsuz saygı besliyorum.Army bir sürü arkadaşım var ve yanımda bu tarz şarkıları dinlememelerini rica ediyorum ve şu Armyleri anlamıyorum.Neden o guruba karşı sadakat içerisindesiniz?Onları tanımıyorsunuz bile tıpkı bu bir ön yargu gibi bir insanı dışardan çirkin bulursun ama içinde çiçekler açıyordur.Siz bu guruptaki insanları melek mi sanıyorsunuz?Bence sizinle oynuyorlar bu bitmek bilmeyen hayallerinizden uyanıp gerçekliğe dönme zamanı bence bu zaman.
  BU YAZDIKLARIMI BU KADAR OKUDUYSAN ADAMSIN 😀

  cevap
 11. selinlee

  10 Ağustos 2018

  en büyük hayalim koreye gidebilmek o ülkeye özlemim var o ülke benimmiş sankide yıllardır uzakmışım gibi ama bir gün o istediklerimin hepsini yapıcağım kim nederse desin , bir kore fanı olarak tabikide ünlü olmak gibi bir hayalimde var inş allah bunu da gösterir

  cevap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.