Bil
2 Mayıs 2017

7 Ünlü Sanat Eserinde Bilinmeyen Gizemli Detaylar

Ünlü tabloların arka planındaki gizemli detaylar tartışılacak cinsten. Tabloları ile bizleri büyüleyen ünlü ressamların eserlerinin sırları çözüldükçe bizler de hayret etmeye ve saygı duymaya devam ediyoruz. İşte dahice düşünülmüş ve ustaca resme dökülmüş, gizeminin hala tartışıldığı önemli 7 eser;

 

1. “The Sistine Madonna”, Raphael

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raffaello Sanzio’nun ‘iki melek’ adı ile daha çok bilinen ünlü tablosudur. Bu tabloyu ilginç kılan gizemli detaylardan önce tablonun anlamı çok daha ilginç aslında. Bebekli kadın, Meryem Ana’yı temsil etmektedir ve taşıdığı bebeği oğlu Hz. İsa’dır. Sol tarafındaki Azize başını öndeki masum iki meleğe çevirmişken sağ tarafındaki Aziz endişeyle karşı tarafı göstermektedir. O yöne bakan Meryem’in ise yüzünde bir tür hüzün vardır. Bebek İsa ise endişelidir. Korktukları şey ise çok daha ilginç.
Tablo 16. yy’da Kilise için yapılmış. Papa İkinci Julius’un emri ile tam da mihrabın arkasına yerleştirilmiş. Yani tablo tam olarak önünde duran çarmıha gerilmiş İsa’nın anıtına bakmaktadır.  Böylelikle tablo çok daha anlam kazanmış.

Ancak gizemli diğer unsur ise Meryem Ana’nın arkasında bulunan bulutların arasında;

Aslında onların bulut değil, melek yüzleri olduğunu yakından çok daha rahat görebiliyoruz.

 

2. “Madonna with Saint Giovannino”, Domenico Ghirlandaio

Bu tablo bir çok uzman tarafından oldukça tartışılır oldu. Çünkü çok daha yakından bakılacak olursa ‘Ufo’ya benzer bir cismin olduğunu görüyoruz. Ve o dönemde hiç bir teknolojik hava aracının olmadığını göz önüne alırsak cismin ne amaçla çizildiğini bilmemek oldukça kafa karıştırıcı cinsten.

Ancak yine bazı uzmanlara göre cisim o döneme ait bir Hristiyanlık sembolüdür ve pek çok tabloda bu figür çokca görülmektedir. Yine uzmanlara göre bu tablonun anlamı İncil’deki bir kısımdan alıntıdır.

“Ve aynı yöre de, geceleyin kırlarda kalıp kendi sürülerine nöbet tutan çobanlar vardı.
Ve işte Rab’bin bir meleği onların yanında durdu. Rab’bin yüceliği onların çevrsinde parladı ve büyük korkuyla ürperdiler.
Melek de onlara dedi: “Korkmayın, çünkü ben size, bütün halka olacak olan büyük sevinç müjdesini bildiriyorum. Bugün Davut’un şehrinde bir Kurtarıcı doğdu; O, Rab olan Mesih’tir.”

Yani bazılarına göre tablo İsa’nın doğumunun müjdelendiğini anlatıyor. Ancak yine de arka kısımdaki Ufo benzeri cisim ve ona bakan adam oldukça ilginç.

 

3. “The Last Day of Pompeii”, (Pompei’nin Son Günü) Karl Bryullov

Fazlaca detay barındıran renklerin harika kullanıldığı bu tablo adından da anlaşılacağı üzere Pompei’nin yok oluşunu anlatmaktadır.

Ancak resimdeki yüzlere dikkatli bakıldığında eserin ressamı Karl Bryullov ve sevgilisi Yuliya Samoylova’nın tabloda yer aldığını görmekteyiz.

4. “Netherlandish Proverbs”, (Felemenk Atasözleri), Pieter Bruegel

Ünlü ressam Pieter Bruegel, kendi çağındaki Flaman atasözlerini temsil eden insanların yaşadığı bir köyü resmetmiştir. Pieter bu ünlü eserinde toplam 112 adet tanımlanabilir atasözü ve deyim içeriği resmetmiş ve bu atasözlerinden bazıları hala günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır; “Büyük balık küçük balığı yutar.”, “Akıntıya karşı yüzmek.”…

 

Diğer atasözleri ve deyimler ise insanlığın hem geçmişteki hem de bugünkü durumunu anlatır niteliğini taşıdığı görülmüştür.

5. “The Creation of Adam”, (Adem’in Yaratılışı), Michelangelo

Nöroanatomi alanında çalışan Amerikalı uzmanlar Michalengelo’nun en ünlü eserlerinden biri olan “Adem’in Yaradılışı”nın beynin anatomisine dair çeşitli imalar içerdiğini düşünüyor. Amerikalı uzmanlara göre, beyincik, hipofiz bezi ve optik sinirler gibi beynin en gelişmiş bileşenleri gözlemlenebiliyor. Aynı zamanda, gözümüze çarpan yeşil bant da vertebral arter ile mükemmel derecede örtüşüyor.

Yani dönemine göre ilginç bir şekilde resmin sağ tarafının, beynin anatomik olarak doğru bir görüntüsünü temsil ettiği söylenmektedir.

6. “Arnolfini’nin Evlenmesi”, Jan van Eyck

“Arnolfini’nin Evlenmesi” adlı bu meşhur eserde detaylar sizi büyülerken aynı zamanda gizemli bir şekilde Jan van Eyck’in gizli otoportresi ile de karşılaşıyoruz.

Çiftin arkasındaki aynadan yansıyan görüntüde Jan van Eyck’i görebiliyoruz. İnanılmaz…

7. “The Last Supper”, (Son Akşam Yemeği), Leonardo da Vinci

 Hz. İsa’nın  çarmıha gerilmesinden önceki aşkam yemeğini anlatan eser, Da Vinci’ye göre Hz. İsa’nın kendini insanlık için kurban ettiğini temsil eden Aşai Rabbani Ayini bu eserde yer alıyor. Bir bardak kırmızı şarap Hz. İsa’nın kanı; ekmek ise bedenini sembolize etmektedir.

Rivayetlere göre, Da Vinci soldan 5. Yahuda (Judas) bir ‘hain’ için gerçek suçlulardan model aradığını öne sürmektedir. Ancak  bulabildiği kişi halihazırda Hz. İsa için model aldığı kişinin ta kendisiydi.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.